Magyar éremesélyekkel rajtol a sárkányhajó-világbajnokság

Több válogatott gyorsasági kenus részvételével elindult a magyar sárkányhajó-válogatott az Egyesült Államok-beli Gainesville-be, az idei világbajnokság helyszínére.

A 36 fős magyar delegáció szeptember 13. és 16. között az atlantai olimpiai kajak-kenu pályán méri össze erejét a világ legjobb sárkányhajósaival. A magyar válogatott az országos bajnok Römi KKSK-ra épül, de ahogy Reményi Péter, a csapat kormányosa és vezetőedzője elárulta: klasszis kenusok is ott ülnek majd a hajóban.

„Köszönettel tartozom a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek, amely több versenyzőnek is állja az utazását, így

egy egészen ütőképes csapattal vághatunk neki a vébének.

A portugáliai gyorsasági kajak-kenu világbajnokságon is részt vett versenyzők közül ott lesz velünk többek között Sarudi Pál, Korisánszky Dávid és Fekete Ádám is, de a sokszoros maraton világbajnok Kövér Márton és Györe Attila, valamint az U23-as világbajnok Dóri Bence is sokat hozzátehet a jó szerepléshez. Elég sűrű lesz a program, 21 számban állunk rajthoz, csütörtöktől szinte megállás nélkül versenyzünk majd” – mondta a több mint 20-szoros sárkányhajó világbajnok Reményi Péter.

Három távon, 200, 500 és 2000 méteren, 10-es és 20-as hajóban, férfi, női és vegyes, valamint profi és masters kategóriában is rendeznek versenyeket, Reményi szerint főleg a hosszabb távokon lehet esélyünk.

„Az oroszok, az ukránok, a németek és a távol-keletiek lesznek a legnagyobb ellenfelek, utóbbiak csak sárkányhajóban készülnek, ezért a rövidebb távokon ők nagyon erősek, de ahogy hosszabbodik a táv, annál jobban kijön a kenus tudás, márpedig nálunk sok mindenkinek komoly múltja van ebben. Mastersben mindenképp várok aranyérmet, de egyébként több kategóriában is odaérhetünk a dobogóra” – mondta Reményi Péter.

Már itthon is évek óta komoly versenyeket rendeznek a sárkányhajósoknak

Patyi Melinda csapatvezető, korábbi világ- és Európa-bajnok kajakos is bízik abban, hogy több érmet nyer a magyar válogatott az Egyesült Államokban. „Magyarországon 2005 óta van sárkányhajózás a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség égisze alatt. 2007-ben indult el a Sárkányhajó Roadshow, hogy népszerűsítse a sportágat, ez olyan jól sikerült, hogy 2014 óta nem csak Roadshow-t, de magyar bajnokságot is rendezünk minden évben. Sőt, sárkányhajó-világbajnokságnak adtunk otthont 2010-ben Szegeden, tavaly pedig az Európa-bajnokságot is mi rendeztük. A kajak-kenus hagyományokhoz híven,

világversenyről még nem jöttünk haza érem nélkül,

remélem, így lesz ez az idei világbajnokságon is, főleg 500 és 2000 méteren várok jó eredményt, és érmeket. A 20-as mix kategória a „király kategória” a sárkányhajózásban, remélem, 2000 méteren meg tudjuk mutatni, mit tudunk.”

A csapat kedden reggel indult el, este érkezik meg a helyszínre, szerdán akklimatizálódik, délután rendezik a megnyitót, csütörtökön pedig már kezdődnek a versenyek.

A verseny honlapján, ide kattintva lehet tájékozódni a világbajnokságról, de igyekszünk mi is minden kinti történésről beszámolni.

Lucz Dóra: Csak magamra koncentrálok

Lucz Dóra nem szeretne jósolni, de azt ígéri, hogy megpróbálja kihozni magából a maximumot a szegedi kajak-kenu világbajnokságon.

Nem volt egyszerű dolga az idén Lucz Dórának, hiszen csúcsformaközeli állapotba kellett hoznia magát az első válogatóra, majd a másodikra is. Ezután kiderült, hogy K1 200 méteren szétlövés dönt majd a világbajnoki indulásról közte és Csipes Tamara között. A szétlövés három héttel később tudták csak megrendezni, ott a szám korábbi Európa-bajnoka 0,29 másodperccel előzte meg az olimpiai és világbajnok ellenfelét, szűk két héttel később pedig már a világbajnokságon kell bizonyítania.

„Valóban nem volt egyszerű így a formábahozás – kezdte a 24 éves Lucz Dóra. – A második válogató és a szétlövés között például újra kellett egyet alapozni, de nagyon örülök annak, hogy sikerült megvernem Tamit. Kicsit furcsa, hogy egy héttel a világbajnokság előtt derült ki, hogy indulok Szegeden, de

a szétlövés miatt úgyis edzésben voltam,

szóval tudtam alkalmazkodni. Nem szeretek arról beszélni, hogy milyen formában vagyok, betegség és sérülés szerencsére nem hátráltatott, de a formám úgyis csak a versenyen derül majd ki.”

Arra a kérdésre, hogy abból lehet-e táplálkozni, hogy egy olimpiai és világbajnokot győzött le a vb-indulásért, Lucz Dóra így felelt: „Persze, hogy lehet, de én ilyenkor már csak magamra koncentrálok, és arra, hogy mindent kihozzak magamból. A célkitűzést illetően helyezésekről nem szeretnék beszéni. Ha kihozom magamból a legtöbbet, akkor elégedett leszek. Meglátjuk, hogy ez mire lesz elég.”

A 2017-es szegedi Világkupán már versenyzett hasonló hangulatban, mint amilyen az idei vébén várható, így az nem fogja agyonnyomni. „Ahogy hallottam, most még komolyabb lesz a hangulat. Rám ez motiválóan hat, még akkor is, ha a futam előtt már csak magamra koncentrálok” – mondta Lucz Dóra, aki ebben a számban volt már U23-as világbajnok, majd felnőtt Európa-bajnok, reméljük, Szegeden ismét sikerül egy lépcsőfokot feljebb lépnie.

Ellenfelei lesznek bőven, elég, ha csak az új-zélandi Lisa Carringtont említjük, aki a legutóbbi két olimpián és világbajnokságon is megnyerte a K1 200-at, de ott lesz Szegeden az Európa Játékok idei győztese, a tavalyi vb ezüstérmese, a dán Emma Jörgensen vagy a lengyelek riói ezüstérmese, Marta Walczykiewicz is.

A maximumtól is több kell a kajakkirálynői címhez Szegeden

Egyike volt a nagy versenyeknek a 2018-as világbajnokságon, a 2019-es vébén azonban „a verseny” lesz – így harangozza be a Nemzetközi Kajak-Kenu Szövetség (ICF) a női K1 500-as olimpiai számot, amelyben Kozák Danuta és Lisa Carrington nagy csatáját várják.

Kozák és Carrington – a két legnagyobb név a jelenlegi női kajakban. Mindketten többszörös olimpiai bajnokok, Szegeden pedig összecsapnak egymással K1 500 méteren, amely a nőknél gyakorlatilag ugyanaz a „király szám”, mint a férfiaknál a K1 1000 méter.

A 2012-es londoni olimpia óta dominálja ezt a távot Kozák Danuta, míg a 200 méter Carrington territóriuma volt. Kozák ugyan néha kacérkodott a rövidebb távval, de nem igazán akart áttérni, míg az új-zélandi versenyző egyértelművé tette, hogy szeretné elkobozni a koronát a magyar kajakostól 500 méteren. A riói olimpia óta a tavalyi világbajnokság volt az első komolyabb nemzetközi versenye a szülésből visszatért Kozáknak, aki mindjárt meg is nyerte az 500 egyest, emlékeztetve mindenkit arra, hogy ki a szám királynője.

Az idén azonban kiderült, hogy ő sem verhetetlen. Igaz, hogy betegség hátráltatta, de az Európa Játékokon kikapott a hazai pályán versenyző Volha Khudzenkától, aki Carringtont is legyőzte már a 2017-es világbajnokságon – Kozák távollétében. A fehérorosz kajakos tavaly Kozák és Carrington mögött harmadik lett a vébén, ő lehet még az, aki beleszól az aranyérem sorsába Szegeden.

Ha jó napot fog ki, a mindössze 23 éves Emma Jörgensen is odaérhet a dobogóra, ahogy tette a riói olimpián is, ahol Kozák mögött ezüstérmes lett, míg az idén az Európa Játékokon bronzérmet szerzett, a 200 métert pedig megnyerte.