Kozák visszatért, és óriási fölénnyel nyert

Az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta szülésből visszatérve egészen elképesztő magabiztossággal győzte le a világbajnokok sorát felvonultató mezőnyt 500 egyesben Szegeden az Európa-bajnoki válogatón.

A női kajakosok 500 méteres versenyében rendkívül rangos volt a mezőny, olimpiai- világ és Európa-bajnokok sora indult, elég csak a visszatérőket: Kozák Danutát, Csipes Tamarát, Kárász Annát és Szabó Gabriellát említeni, utóbbi olimpiai bajnok nem is tudta magát kvalifikálni az A döntőbe.

Összesen nyolc világbajnok nevét láthattuk a nevezők között, a döntőben pedig így állt fel a mezőny: Hagymási Réka, Vad Ninetta, Kárász Anna, Kozák Danuta, Bodonyi Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Lucz Dóra, Takács Tamara. Ehhez képest a szülésből visszatért Kozák, aki nemrég még azt nyilatkozta, hogy nem érzi magát top formában, és vissza kell vennie a maximalizmusából, az elejétől fogva fantasztikusan ment, és olyan hatalmas előnnyel nyerte meg a döntőt, hogy a többieknek esélyük sem volt. Mintegy másfél hajó hátránnyal jött be másodikként Medveczky Erika, míg a harmadik Kárász Anna lett. A további sorrend: 4. Bodonyi Dóra, 5. Csipes Tamara, 6. Lucz Dóra, 7. Takács Tamara, 8. Vad Ninetta, 9. Hagymási Réka.

„Az jutott eszembe, hogy Rióban voltam utoljára rajtgépben, ezért megremegtek kicsit a térdeim – kezdte a két év után visszatért Kozák. – Ugyanakkor egy nagy nyugalom is volt rajtam. Jó rajtot vettem, és utána nem figyeltem senkire, csak próbáltam növelni az előnyömet. A felkészülésem megakadt többször is a sérülések miatt, de a válogatóra összeállt minden. Az egyes a cél az idén, 200-on és 500-on is.”

Férfi kajak egyes 200 méteren az 500 négyesben induló, így a sprintszámot kihagyó versenyzők távollétében Birkás Balázs volt a legnagyobb esélyes, és bár a fiatal Csizmadia Kolos nagyon megszorongatta őt, de a szegediek kajakosa így is megnyerte a számot.

„Szerencsére az évek alatt gyűjtöttem annyi rutint, hogy sikerüljön átállnom. Azért a két felkészülés nem áll annyira távol egymástól” – utalt Birkás arra, hogy az 500 négyesre készült eddig, de abba a hajóba végül nem került be, így ismét az egyes felé vette az irányt. Kiemelte, hogy társával, Balaska Márkkal 200-on is elindul a válogatón (ebben a számban ők a világbajnoki címvédők).

A férfi kajak párosok 1000 méteres versenyében Ilyés Róbert és Hufnágel Tibor győzött, megelőzve Kammerer Zoltánt és Erdőssy Csabát és az 500-on világbajnok Tóth Dávid, Kulifai Tamás kettőst. Ilyésék a szegedi világkupán csak a B döntőbe jutottak be, így ez egy hatalmas előrelépés tőlük.

„Az elmúlt két hétben belső csatározásaim voltak a rosszul sikerült világkupa után, most bizonyítottuk, hogy tudunk még nagyot küzdeni” – mondta Hufnágel. Egyetértett vele párja, Ilyés Róbert, aki szerint bizonyítani szerettek volna, hogy igenis meg tudják csinálni ezt a távot, és ez sikerült is nekik. Az Eb-n a dobogó a céljuk.

A férfi kenusok ugyanezen távján Mike Róbert és Korisánszky Dávid nagyon magabiztosan győzött, így a tavalyi vb-induló utazhat az Eb-re is.

„Most nagyon könnyedén nyertünk, ezt a jó utazónknak köszönhetjük, amit az utóbbi időben hiányoltam, de most sikerült végig egy jó tempót mennünk” – mondta Mike Róbert, aki az Eb-n a dobogóra szeretne állni.

„Nagyon kemény alapozáson vagyunk túl és most egy újfajta edzésmódszert is kipróbáltunk, amely

egy olyan edzés, hogy belerokkansz, annyira fáj.

Nekem nagyon bejött, és láthatóan jól tudtunk menni tőle” – vélekedett Korisánszky Dávid.

A női kenusok 500 méteres mezőnye az olimpiai programba felkerült szakág miatt egyre erősödik, ennek ellenére nem született meglepetés, és Balla Virág nyerte a válogatót.

Szombaton a következő számokban avatnak győztest: K-1 1000, C-1 1000, NK-2 500, K-2 500, C-2 200 és NC-1 200 méter.

Az Európa-bajnoki indulók névsoráról hétfő délután dönt Hüttner Csaba szövetségi kapitány.

Elsöprő magyar siker az egyetemi vb-n

Vasárnap délután zárult az Egyetemi Kajak-Kenu Világbajnokság Szolnokon. A 200 méteres döntőkben is a magyar csapat szerepelt a legjobban. A hazai színeket képviselő válogatott 11 arany-, 5 ezüst-, és 4 bronzéremmel zárta a versenyt, ezzel nyert az éremtáblázaton Fehéroroszország és Lengyelország előtt.

200 méteren egyesben kiválóan teljesítettek a fehérorosz versenyzők. Férfi kajak egyesben Ivan Tsuranau nyert, míg férfi C-1-ben honfitársa, Mikita Miarhuryeu volt a leggyorsabb. Női kenuban, a legrövidebb távon pedig a francia Elore Helle lett a világbajnok.

“Nem rajtoltam jól, nagyon nehéz futam volt, de aztán a táv második felében, egy jó hajrával nyerni tudtam. Nagyon örülök, hogy itt lehetek, a hangulat a francia versenyzők között kiváló és egyébként is

úgy érzem, hogy mindenki örömmel vett részt ezen a versenyen”

– mondta a győztes, aki testnevelő tanárnak tanul egy francia egyetemen.

A magyar csapat friss U23-as világbajnoka, Lucz Anna simán győzőtt kedvenc számában, női kajak egyes 200 méteren. A hazai csapat egyik legjobbja majdnem egy másodperccel nyert a második helyen befutó lengyel Wlodarczyk előtt. A bronzérmet a fehérorosz Aleksievich szerezte meg.

“Sikerült mindent megcsinálni a döntőben, amit akartam. Tudtam indítani 100-nál és a cél előtt 50 méterrel is, ráadásul a rajtom is jól sikerült. Nem számítottam rá, hogy ilyen simán nyerni tudok, mert az U23-as világbajnokság után egy hetet pihentem” – mondta Lucz Anna.

Férfi K-2 200 méteren az olasz Bartolini, La Spina páros nyerte az egyetemi világbajnoki címet, férfi C-2-ben a Kitewski, Brynski összetételű lengyel egység győzött. A női kajak párosoknál Malcsiner Eszter és Katrincez Rita aratott rajt-cél győzelmet, ez a páros már a második egyetemi világbajnoki címét szerezte a hétvégén, miután vasárnap délelőtt megnyerték a K-2 500 méteres versenyt is. A női kenu párosok versenyét pedig Natallia Trukhanovich és Iryna Vikhruk révén Fehéroroszország nyerte meg.

A férfi kajaknégyesek versenyében Spanyolország megszerezte az első aranyérmét. 200 méteren a Pedro Vázquez Llenin, Enrique Adan Hernandez, Carlos Borrás Caldentey, Pol Busquets I Pujolar alkotta négyes nyert aranyérmet, a kenusoknál a Maksim Krysko, Dzianis Patapenka, Ruslan Sazanavets, Ryhor Maisiuk összeállítású fehérorosz csapathajó lett egyetemi világbajnok, míg a zárószámban a magyar női kajaknégyes (Kis Blanka, Somogyi Szilvia, Szénási Zsófia, Sólyom Dóra) győzött a legrövidebb távon.

A záróünnepségen Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke a szervezők nevében megköszönte a részvételt a versenyzőknek, az edzőknek és a versenybíróknak is.

“Az egyetemi világbajnokságok rendszere egy támogatandó, szerethető és fontos dolog.

Remélem, hogy ezen a hétvégén kicsit mi is hozzá tudtunk járulni ennek a mozgalomnak a további sikereihez”

– mondta a zárünnepségen Schmidt Gábor.

Kiválóan nyitottak a házigazdák

Hat versenyszámban rendeztek 1000 méteres döntőt szombaton délelőtt az Egyetemi Világbajnokságon, Szolnokon. A házigazda magyar csapat három aranyérmet, valamint egy ezüstöt és egy bronzot gyűjtött. Rajtuk kívül egy-egy világbajnoki címet szerzett Ausztrália, Fehéroroszország, Csehország és Lengyelország is, utóbbi C-2 1000 méteren, holtversenyben nyert egy magyar egységgel.

Egyetemi VB 2. nap

Az egyetemi vébé első döntőjét könnyedén nyerte az ausztrál Simon McTavish, aki közel 3 másodpercet vert a második helyen befutó Doba Richárd Alfrédra, mögöttük pedig Ihar Baicheuski lett harmadik, Fehéroroszország színeiben.

C-1 1000 méteren viszont a magyar versenyző verte nagy különbséggel fehérorosz riválisát. Dóri Bence Balázs, a Testnevelési Egyetem hallgatója végig tartani tudta maga mögött Viktar Halaliukot és több mint két másodperc különbséggel nyert aranyérmet, a harmadik itt a cseh Brezina lett.

“Meglepett a fehérorosz fiú, mert az előfutamban jóval kisebb iramot diktált és a robbantásai is kevésbé voltak erősek, de a végén éreztem magamban az erőt és úgy gondoltam, ennek elégnek kell lenni arra, hogy behúzzam az első helyet” – mondta a verseny után a magyar kenus.

K-2 1000 méteren a német egység rajtolt a legjobban, a Pflugfelder, Schultz párossal csak a magyarok, Béke Kornél és Gál Péter István tudta tartani a lépést. A magyarok az első párszáz méter után az élre álltak és fél hajóval vezetve nyerték meg a házigazdák második aranyérmét. A két egység mögött az olaszok lettek a harmadikok.

“Tudtuk, hogy jól fognak menni a németek, az volt a technikánk, hogy megpróbáljuk őket iramból megverni és ez sikerült is, mert hiába indítottak, nem jöttek hozzánk közelebb. Olyan pályát jöttünk, amit begyakoroltunk” – mondta Béke Kornél, aki szintén a Testvevelési Egyetem hallgatója.

A kenu párosok versenyében a pálya két szélén rajtoló lengyelek és magyarok versenyeztek nagyot, mögöttük a riválisok másodpercekkel maradtak le. A célba érkezés után először a lengyel egységet hirdették ki győztesnek, végül a célfotó kielemzése után holtversenyt hirdettek a két hajó között.

“Jól sikerült a rajtunk és nagyon erős utazót mentünk a magyarokkal együtt, a hajrában pedig óriási volt a csata, boldog vagyok, hogy sikerült nyernünk” – mondta a lengyel Aleksander Kitewski, aki Grzegorz Brynski párjaként lett aranyérmes.

A férfi kajaknégyesek versenyében rajt-cél győzelmet aratott a fehérorosz-hajó. Ilya Fedarenka, Ivan Kupryienka,  Aliaksei Misiuchenka és Kiryl Nikitsin a cseh és a lengyel négyes előtt győzött.

C-4 1000 méteren négy egységről, a csehekről, az ukránokról, a magyarokról és lengyelekről szólt a döntő. A világbajnoki címet a Simon Hajek, Sebastian Maizner, Jakub Brezina, David Macháček összeállítású hajó nyerte nagy csatában az ukránok előtt. A harmadik helyért pedig a magyarok és a lengyelek küzdöttek, a bronzérmet végül a házigazdák vehették át.

A verseny szombaton délután a 200 méteres előfutamokkal folytadóik, vasárnap, a zárónapon pedig 22 döntőt rendeznek 500-, illetve 200 méteren.