Komoly nevek a magyar keretben

38 felsőoktatásban tanuló magyar kajakos és kenus képviseli színeinket a pénteken kezdődő Egyetemi és Főiskolai Világbajnokságon, Szolnokon. A keret tagja sok korosztályos világbajnok, sőt vízre száll olyan versenyzőnk is, akinek több felnőtt vb-érme van.

Hérics Dávid a hétvégén rajthoz álló magyar csapat egyik legrutinosabb tagja. A győri kajakos 20 évesen már felnőtt bronzérmes volt a férfi K-1 200 méteres váltóval, 2015-ben pedig Somorácz Tamással lett harmadik a milánói világbajnokságon, K-2 500 méteren. Az Eszterházy Károly Egyetem hallgatója ezúttal is 200 egyesben és Gacsal Ákossal 500 párosban áll rajthoz.

„Mindkét számban érmet szeretnék szerezni. Nincs rajtam teher és Ákossal a párosunkat is jól összeraktuk az elmúlt hetekben,

a formám pedig közelít a régihez

– mondta Hérics Dávid, aki 2016 novemberében vállműtéten esett át és azóta nem tudta magát visszaverekedni a felnőtt válogatottba. – Nagyon nehéz visszatérni a férfi kajakos mezőnybe, nekem erre már két évem ráment, annak ellenére, hogy idén sokkal gyorsabb vagyok, mint tavaly. Ha most jól fogok szerepelni, az mentálisan sokat segíthet nekem. Ezen kívül az egyetemem hírnevét is szeretném öregbíteni, hálás vagyok az intézménynek, mert rengeteget segítettek nekem az elmúlt években, hogy összehangoljam a sportkarrieremet a tanulással.”

Nem kellett komoly kompromisszumokat kötnie Makrai Csaba utánpótlás kapitánynak, amikor kijelölte a magyar keretet, ugyanis a hazai kajak-kenus mezőny nagy része a sportolás mellett egyetemi és főiskolai tanulmányokat is folytat.

„Szerencsére egyre inkább jellemző, hogy az élsport mellett diplomát is szereznek a versenyzőink.

Természetesen azokat a hallgatókat nem vehettem figyelembe, akik a két hét múlva kezdődő felnőtt vébére készülnek, de ez a rivális nemzeteknél is így van. A csapat erős, sok szép eredményre számítok és arra, hogy megnyerhetjük az éremtáblázatot. A mieink közül nemcsak Hérics Dávid ért el komoly eredményeket korábban. A versenyre szép számmal neveztünk olyanokat is, akik ifiben, vagy U23-ban szereztek világbajnoki érmeket. Ráadásul az egyetemek és a főiskolák honorálni szokták, ha hallgatóik világversenyek érnek el jó eredményt, a sportolóknak ez plusz motivációt jelent” – mondta Makrai Csaba.

A magyar csapat minden szakágban jól szerepelhet, de a legszebb eredményeket ezúttal is a női kajakosok szállíthatják majd. A verseny egyértelmű esélyese a K-1 200 méter friss U23-as világbajnoka, a Corvinus Egyetem hallgatója, Lucz Anna, de esélyes 200 és 500 méteres párosban Malcsiner Eszter és Katrinecz Rita is. Ők K-2 500 méteren és a női négyes tagjaként is korosztályos világbajnokok lettek két hete Plovdivban.

A magyar csapat: egyetemi_vb-szolnok_magyar_csapat

Elsöprő magyar siker az egyetemi vb-n

Vasárnap délután zárult az Egyetemi Kajak-Kenu Világbajnokság Szolnokon. A 200 méteres döntőkben is a magyar csapat szerepelt a legjobban. A hazai színeket képviselő válogatott 11 arany-, 5 ezüst-, és 4 bronzéremmel zárta a versenyt, ezzel nyert az éremtáblázaton Fehéroroszország és Lengyelország előtt.

200 méteren egyesben kiválóan teljesítettek a fehérorosz versenyzők. Férfi kajak egyesben Ivan Tsuranau nyert, míg férfi C-1-ben honfitársa, Mikita Miarhuryeu volt a leggyorsabb. Női kenuban, a legrövidebb távon pedig a francia Elore Helle lett a világbajnok.

“Nem rajtoltam jól, nagyon nehéz futam volt, de aztán a táv második felében, egy jó hajrával nyerni tudtam. Nagyon örülök, hogy itt lehetek, a hangulat a francia versenyzők között kiváló és egyébként is

úgy érzem, hogy mindenki örömmel vett részt ezen a versenyen”

– mondta a győztes, aki testnevelő tanárnak tanul egy francia egyetemen.

A magyar csapat friss U23-as világbajnoka, Lucz Anna simán győzőtt kedvenc számában, női kajak egyes 200 méteren. A hazai csapat egyik legjobbja majdnem egy másodperccel nyert a második helyen befutó lengyel Wlodarczyk előtt. A bronzérmet a fehérorosz Aleksievich szerezte meg.

“Sikerült mindent megcsinálni a döntőben, amit akartam. Tudtam indítani 100-nál és a cél előtt 50 méterrel is, ráadásul a rajtom is jól sikerült. Nem számítottam rá, hogy ilyen simán nyerni tudok, mert az U23-as világbajnokság után egy hetet pihentem” – mondta Lucz Anna.

Férfi K-2 200 méteren az olasz Bartolini, La Spina páros nyerte az egyetemi világbajnoki címet, férfi C-2-ben a Kitewski, Brynski összetételű lengyel egység győzött. A női kajak párosoknál Malcsiner Eszter és Katrincez Rita aratott rajt-cél győzelmet, ez a páros már a második egyetemi világbajnoki címét szerezte a hétvégén, miután vasárnap délelőtt megnyerték a K-2 500 méteres versenyt is. A női kenu párosok versenyét pedig Natallia Trukhanovich és Iryna Vikhruk révén Fehéroroszország nyerte meg.

A férfi kajaknégyesek versenyében Spanyolország megszerezte az első aranyérmét. 200 méteren a Pedro Vázquez Llenin, Enrique Adan Hernandez, Carlos Borrás Caldentey, Pol Busquets I Pujolar alkotta négyes nyert aranyérmet, a kenusoknál a Maksim Krysko, Dzianis Patapenka, Ruslan Sazanavets, Ryhor Maisiuk összeállítású fehérorosz csapathajó lett egyetemi világbajnok, míg a zárószámban a magyar női kajaknégyes (Kis Blanka, Somogyi Szilvia, Szénási Zsófia, Sólyom Dóra) győzött a legrövidebb távon.

A záróünnepségen Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke a szervezők nevében megköszönte a részvételt a versenyzőknek, az edzőknek és a versenybíróknak is.

“Az egyetemi világbajnokságok rendszere egy támogatandó, szerethető és fontos dolog.

Remélem, hogy ezen a hétvégén kicsit mi is hozzá tudtunk járulni ennek a mozgalomnak a további sikereihez”

– mondta a zárünnepségen Schmidt Gábor.

A kajak párosok harcát hozta a válogató

Véget ért a tolnai kétnapos maraton válogató verseny, amely a világbajnoki indulásról hivatott dönteni.

A második nap, kedden is nagyon változatos futamok voltak, főleg a felnőtteknél a női és a férfi kajak párosok versenye alakult rendkívül izgalmasan. A nőknél a Csay Renáta, Czéllai-Vörös Zsófia és a Mihalik Sára, Kiszli Vanda kettős végig együtt haladt, Csay Renátáék az utolsó futó szakasz után tudtak ellépni, de így is csak három másodperccel nyertek Mihalikék előtt.

A férfiaknál Mészáros Márton és Aranyosi Gábor már 25 másodperc előnnyel is vezetett, végül azonban a Boros Adrián, Solti László duó győzött, és védett párosként szinte biztos a világbajnoki indulása. A férfi kenu ketteseknél Dóczé Ádám és Laczó Dániel esélyeshez méltó módon nyert.

Az utánpótlás keddi eredményei:
Ifi férfi kajak páros: 1. Vékássy Bendegúz, Rédl András, 2. Fejér Ádám, Petró Vince
Ifi női kajak egyes: 1. Csikós Zsóka, 2. Fekete Dorina
Ifi férfi kenu páros: 1. Zupkó Balázs, Fajta Jordán, 2. Hodován Dávid, Kollár Kristóf

Csütörtökön sportbizottsági ülésen a felnőtt vezetőedző Weisz Róbert és az utánpótlás kapitány Makrai Csaba javaslatot tesz a vb-keretre. Vannak többen, akik U23-as korúként eldönthetik, hogy a felnőttek között vagy a saját korosztályukban indulnak, ezért még akadnak kérdőjelek a csapatban. A javaslatot az elnökségnek is el kell fogadnia, ezután válik véglegessé a portugáliai világbajnokságra utazó keret.

A két nap eredményeit ide kattintva böngészheti.