Kiválóan kezdtek az egyesek és a négyesek

Kozák Danuta, Takács Tamara, Lakatos Zsanett és Kopasz Bálint is egyből a döntőbe jutott az előfutamából egyesben, utóbbi ráadásul 1000 és 500 méteren is. Jól teljesítettek a kajaknégyesek is 500 méteren az Európa-bajnokság nyitónapjának délelőttjén, a női és a férfi egység is közvetlenül döntős, így péntek délután pihenhet. Egyedül a férfi kajakpárosnak csúszott be egy komoly "műhiba", ők már az előfutamban búcsúztak.

Egészen 500 méterig a legjobb háromban haladt a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert összetételű egység K-2 1000 méteren, így arra is megvolt az esélye a párosnak, hogy előfutamából egyből a döntőbe kerüljön. Majd az egység lelasított és a nyolc indulóból utolsóként bekajakozott a célba.

“Szörnyű víz jött alánk 500 méternél, amitől megbillentünk és szétestünk,

onnantól már úgy voltunk vele, hogy ne hajtsuk ki magunkat, mert úgyis mindenki továbbjut. Ezt azonban nagyon rosszul hittük” – mondta a parton megtörten Ilyés Róbert.

“Ilyen nagy hibát még sosem követtünk el és remélem többet nem is fogunk. Lesz egy második válogató a világbajnokságra otthon, arra odaállunk és reméljük, hogy tudunk nyerni” – tette hozzá Hufnágel Tibor.

A Honvédos párosot leszámítva szerencsére minden magyar egységen kiválóan szerepelt pénteken délelőtt Belgrádban. Az olimpiai számban rajtoló egyesek közül egyedül Kiss Tamásnak kell szerepelnie a délutáni középfutamban, őt az előfutamban csak a csehek szupersztárja, Martin Fuksa tudta megelezőni C-1 1000 méteren.

Négy magyar egység viszont egyből a döntőbe jutott egyesben! Közülük a legnehezebb dolga talán Kopasz Bálintnak volt, aki 500 és 1000 méteren is előfutamozott. Viszont mindkét távon az előfutamokban elért legjobb időt elérve került a döntőbe.

“Ha holnap, az 1000 méteres döntő alatt is hasonló körülmények lesznek a pályán és nem akad fel hínár a hajómra, akkor akár meg is nyerhetem a versenyt – mondta Kopasz Bálint. – Jó erőben érzem magam, bár mindkét távon meg kellett küzdenem az első helyért, de nagyon jó volt délelőtt minden.”

A legjobb idővel jutott be a szombati döntőbe a női négyes is, annak ellenére, hogy az előfutamban eveztek először együtt a lányok ebben az összetételben. A férfiak is nagyon ígéretes pályát mentek az előfutamban, csak a világbajnok német és a szegedi világkupát nyerő spanyol csapathajó tudta őket megverni, de így is a döntőbe kerültek.

“Azt éreztem, hogy ebben még nagyon sok van. A rajtunk most egy picit rosszabb volt a szokásosnál és menet közben is azt éreztem, hogy tudnánk még gyorsabban menni.

A döntőben majd mindent korrigálunk és bízom benne, hogy meglesz a dobogó”

– mondta az előfutamról Dudás Miklós.

1000 méteren jól kezdett a Pupp Noémi, Csipes Tamara egység is párosban, ők másodikként jutottak egyből a döntőbe, C-2 1000 méteren pedig Korisánszky Dávid és Mike Róbert lett negyedik, így péntek délután ott lesznek a középfutamban. Nem okozott csalódást a kenusok között Kiss Balázs sem C-1 500 méteren. Két világsztár, vagyis a cseh Fuksa és a német Sebastian Brendel mögött lesz harmadik az előfutamában, így pénteken délután szintén a középfutamban folytathatja.

A kajak párosok harcát hozta a válogató

Véget ért a tolnai kétnapos maraton válogató verseny, amely a világbajnoki indulásról hivatott dönteni.

A második nap, kedden is nagyon változatos futamok voltak, főleg a felnőtteknél a női és a férfi kajak párosok versenye alakult rendkívül izgalmasan. A nőknél a Csay Renáta, Czéllai-Vörös Zsófia és a Mihalik Sára, Kiszli Vanda kettős végig együtt haladt, Csay Renátáék az utolsó futó szakasz után tudtak ellépni, de így is csak három másodperccel nyertek Mihalikék előtt.

A férfiaknál Mészáros Márton és Aranyosi Gábor már 25 másodperc előnnyel is vezetett, végül azonban a Boros Adrián, Solti László duó győzött, és védett párosként szinte biztos a világbajnoki indulása. A férfi kenu ketteseknél Dóczé Ádám és Laczó Dániel esélyeshez méltó módon nyert.

Az utánpótlás keddi eredményei:
Ifi férfi kajak páros: 1. Vékássy Bendegúz, Rédl András, 2. Fejér Ádám, Petró Vince
Ifi női kajak egyes: 1. Csikós Zsóka, 2. Fekete Dorina
Ifi férfi kenu páros: 1. Zupkó Balázs, Fajta Jordán, 2. Hodován Dávid, Kollár Kristóf

Csütörtökön sportbizottsági ülésen a felnőtt vezetőedző Weisz Róbert és az utánpótlás kapitány Makrai Csaba javaslatot tesz a vb-keretre. Vannak többen, akik U23-as korúként eldönthetik, hogy a felnőttek között vagy a saját korosztályukban indulnak, ezért még akadnak kérdőjelek a csapatban. A javaslatot az elnökségnek is el kell fogadnia, ezután válik véglegessé a portugáliai világbajnokságra utazó keret.

A két nap eredményeit ide kattintva böngészheti.

Elhunyt Fábián László

Gyászoljuk első olimpiai bajnokunkat, a sportág egyik legnagyobb alakját. Öcsi bácsi Urányi János párjaként lett aranyérmes 1956-ban, nyert több világbajnoki és Európa-bajnoki címet is. Edzőként szintén a csúcsra ért, több olimpiai bajnok kajakos felkészülését segítette. Fábián Lászlót álmában érte a halál, 82 éves volt. Emlékét örökre megőrizzük!