Kialakult a YOG kvalifikációra készülő csapat

A hét végén Sukorón rendezték meg az első válogatóversenyt a jövő októberi Buenos Aires-i Ifjúsági Olimpiára. Ez alapján szakáganként Dónusz Éva utánpótlás szövetségi kapitány 4+2 versenyzőt jelölt ki, akik központilag megkezdhetik a felkészülést a jövő áprilisi barcelonai európai kvalifikációs versenyre, amelyen szakáganként a legjobbak állhatnak rajthoz.

YOG

Hétvégén a Dunai István keretfeltöltő versenyen rendezték meg a válogató első felvonását a jövő októberi Buenos Aires-i Ifjúsági Olimpiára. A verseny eredményei alapján Dónusz Éva utánpótlás szövetségi kapitány szakáganként 4 versenyzőt, valamint két tartalékot jelölt ki, akik megkezdhetik a közös felkészülést a jövő áprilisi barcelonai európai kvalifikációs versenyre.

„Ahogyan az Ifjúsági Olimpián lenni szokott, nyolcas alakú pályán válogatóztak a versenyzők. Elsőre időfutamot mentek a fiatalok, ez alapján raktuk össze a párokat – mesélte Dónusz Éva, aki az eredmények alapján egy bő keretet jelölt ki, ezek a versenyzők kezdhetik meg a felkészülést a YOG barcelonai európai kvalifikációjára. Barcelonában és Buenos Airesben szlalomban és az úgynevezett nyolcas pályán vetélkednek majd a versenyzők, a legügyesebbek a két szakágban szerzett összesített pontok alapján nyerhetnek kvótát a Buenos Aires-i eseményre.

„A tél folyamán az alapozó munka mellett speciális szlalom felkészülést is végeznek a fiatalok, tavasszal pedig kiválasztjuk azt az egy vagy két versenyzőt (erről még nem döntött a nemzetközi szövetség), aki képviselheti a színeinket Barcelonában” – tette hozzá Dónusz Éva.

És hogy kik kerültek be a bő keretbe?

Férfi kajakban Kiss Ádám, Majoros Mátyás, Péli Zalán, Nyerges Áron (tartalék: Kurdi Csongor, Vigassy Barnabás, Keresztes Kristóf Domonkos), női kajakban Rendessy Eszter, Angyal Villő, Újfalvi Laura, Rugási Csilla (tartalék: Zupkó Vanda, Kőhalmi Emese), férfi kenuban Pálla Balázs, Kuska Bence, Pálos Levente Balázs, Vajkai András (tartalék: Papp László, Jurecska Márk István), míg női kenuban Gönczöl Laura, Fólbert Nóra, Opavszky Réka és Horányi Dóra (tartalék: Csorba Zsófia Katalin, Kálmán Brenda).

Az első magyar érmek a Világkupán

Kárász Anna és Takács Tamara révén kettős magyar siker született a női kajakosok 1000 méteres egyes versenyében, így megvan az első magyar arany- és ezüstérem a szegedi Világkupán.

Kárász Anna tavalyi hosszú sérüléséből visszatérve nagyon magabiztosan versenyzett a hosszabb, számára újdonságot jelentő távon egészen az előfutamtól kezdve. A verseny második felében nagy fölénnyel vezetett a döntőben, és kétség sem fért a győzelméhez. A finálé másik magyarja, Takács Tamara az utolsó helyen is haladt, de fantasztikus hajrájának köszönhetően ezüstérmesként ért a célba.

„Nem mondanám, hogy sima volt, de nagyon jó, egyenletes pályát jöttem. A végén tudtam indítani, és ez sokat jelentett. Vártam, hogy Tami a végén jönni fog, de szerencsére nem fogyott el az erőm” – nyilatkozta Kárász Anna.

Takács Tamara szándékosan építette fel így a pályát. „Ez volt most a taktikám, hogy az utolsó 300-on próbálom megverni a mezőnyt. Ninettával így beszéltük meg, mert egy óra múlva lesz egy páros versenyünk, az az olimpiai szám, az a fontosabb.”

Az első magyar arany- és ezüstérem a Világkupán. Kárász Anna nyert női kajak egyes 1000 méteren Takács Tamara előtt. @tamitakacs @anna__karasz #vilagkupa #canoe #kajakkenusport

Magyar Kajak-Kenu Szövetség (@kajakkenusport) által megosztott bejegyzés,

Jól tartalékolt Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa, aki nem sokkal később 500 párosban futamgyőzelemmel jutott be a fináléba Vad Ninettával, míg a másik magyar kettős, Szabó Ágnes és Racskó Fruzsina ugyancsak a döntőben folytatja.

A férfi kenu párosok 1000 méteres versenyében a Korisánszky Dávid, Mike Róbert duó előbb futamgyőztesként bejutott a fináléba, majd ott hatodikként ért célba – a kubai Serguay Torres Madrigal, Fernando Dayan Jorge Enriquez páros nyert. Ugyanitt a B döntőben a Lelovics Dávid, Némedi Konrád kettős a hetedik lett.

Férfi kajak kettes 1000 méteren a Hufnágel Tibor, Ilyés Róbert egység a középdöntőben búcsúzott, ám a Gacsal Ákos, Kugler Attila páros kvalifikálta magát a döntőbe, ahol végül hetedikként zárt.

„Azt tudtuk, hogy egy nagyon erős mezőny lesz. Egy nap alatt három 1000 méteres pályát kellett menni, ez újdonság volt számunkra. Csupán augusztus óta edzünk együtt, nagyon örülünk ennek az eredménynek” – mondta Gacsal Ákos.

A győzelmet a kanadai Roland Varga és Connor Fitzpatrick szerezte meg, a párosból Varga magyar származású, 15 évesen költözött ki Kanadába, C4 500-on és 1000-en még magyar bajnok volt. Hufnágelék a B döntőben kilencedikként értek célba.

Az új olimpiai számban, női kenu 500 párosban a Balla Virág, Takács Kincső és a Kisbán Zsófia, Bragato Giada kettős második és harmadik hellyel kvalifikálta magát a fináléba. Kenu kettes 200 méteren a Molnár Csenge, Nagy Bianka kettős a középdöntőben búcsúzott. Utóbbi számban a Balla, Takács egység még az előfutamból bejutott a szombati döntőbe. Férfi kenu páros 500 méteren a Slihoczki Ádám, Szőke Attila egység ugyancsak döntős.

Férfi kajak egyes 500 méteren 49 induló volt, hat előfutamot rendeztek, Kopasz Bálint és Noé Zsombor is kvalifikálta magát a középdöntőbe.

Lapozható galéria Instagram-oldalunkról:

A péntek magyar érmesei a szegedi Világkupáról. #vilagkupa #canoe #kajakkenusport #kajak

A paraversenyen Suba Róbert péntek délelőtti harmadik helye után délután VL3 200 méteren Molnárné Tóth Julianna is nyert egy bronzérmet, miután kizárták az előtte végzett egyik német versenyzőt, ugyanitt Varga Katalin negyedik lett. A KL3 férfi 200 méter B döntőjében Kiss Erik a harmadik, Török Dávid a hetedik helyen végzett.

Szombaton reggel 8 órakor rajtol a program a Maty-éren, a szurkolókat különböző nyereményjátékok is várják az ingyenes Világkupán.

Felmérni saját magunkat és az ellenfelet

Nem a minél több érem megszerzése a legfőbb cél a magyar kajak-kenu válogatott számára a csütörtöktől vasárnapig tartó szegedi Világkupán, amely több szempontból is a 2019-es világbajnokság főpróbája lesz.

Schmidt Gábor, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke a Világkupát megnyitó sajtótájékoztatón elmondta, hogy szervezői oldalról a jövő évi, szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokság főpróbájának tartják az eseményt.

„Új technikai lehetőségeket próbálunk ki, ezeknek köszönhetően még élvezetesebbek lehetnek a televíziós közvetítések is. A pályán pedig ezúttal nem a minél több érem megszerzése a cél, hanem keressük azokat az egységeket, amelyek képesek lesznek jövőre olimpiai kvótát szerezni a szegedi vébén” – mondta Schmidt Gábor.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány megerősítette, hogy a Világkupán a legfőbb cél, hogy felmérjék a versenyzők saját magukat és a nemzetközi élmezőnyt is. „Választ kapunk, hogy melyek azok a számok, amelyekben erősítenünk kell és melyek azok, amelyekben jól állunk.

Most a négyesek a legfontosabbak, mert ott lehet a legtöbb kvótát szerezni,

ezért is fontos, hogy a legjobb összeállítású férfi négyesünket megtaláljuk a szegedi és a duisburgi Világkupán. Reményeim szerint minden számban valahol ott leszünk az elején” – mondta Hüttner Csaba, aki 15 éremmel már elégedett lenne a 62 fős magyar válogatottól.

A múlt heti rangsorolón betegség miatt nem indult Lucz Dóra most 200 egyesben és 500 négyesben is rajthoz áll. „Néhány napot ki kellett hagynom, de már jól vagyok. A 200 egyes mindig lutri, de izgalmas lesz, hogy testvérem, Anna lesz a másik egység ebben a számban. Ami a négyest illeti, ma fogunk először összeülni, de szerintem nem lesz vele probléma.”

A tavalyi sérülése után visszatérő Kárász Anna kipróbálja magát egy számára viszonylag új számban.

„Utoljára ifiben mentem 1000 egyest, de jól illeszkedik a felkészülésembe.

Tavasszal nehezen szokott menni nekem a versenyzés, és bár még nem vagyok topformában, már közelítek a régi önmagam felé.”

Weisz Róbert kiemelte, hogy az elmúlt években jól szerepeltek versenyzők mellett néhány feltörekvő fiatal is helyet kapott a keretben. A paraválogatott szövetségi kapitánya egy-két éremmel már boldog lenne.

K-2 1000 m: Hufnágel Tibor-Ilyés Róbert, Gacsal Ákos-Kugler Attila

K-4 500 m: Tótka Sándor-Molnár Péter-Mozgi Milán-Somorácz Tamás, Balaska Márk-Birkás Balázs-Dudás Miklós-Kuli István

K-2 500 m: Takács Tamara-Vad Ninetta, Racskó Fruzsina-Szabó Ágnes

K-4 500 m: Lucz Dóra-Medveczky Erika-Takács Tamara-Vad Ninetta, Racskó Fruzsina-Katrinecz Rita-Szabó Ágnes-Gamsjager Lisa-Maria

C-2 500 m: Balla Virág-Takács Kincső, Kisbán Zsófia-Bragato Giada

A futamok pontos időrendjéről és az eredményekről a leggyorsabban ide kattintva tájékozódhat, de Facebook-oldalunkon és Instagramunkon is nyomon követheti az eseményeket.