Keretes szerkezet

9 aranyéremmel fordult rá a záró három számra a magyar kajak-kenu válogatott Plovdivban, az Európa-bajnokságon és az éremtermelés a leghosszabb távon is folytatódott. Bodonyi Dóra nyerte szombaton a csapat első aranyérmét, vasárnap pedig az utolsót is K-1 5000 méteren. Jól szerepelt férfi C-1-ben Varga Dávid is, aki pedig ezüstérmes lett. Hüttner Csaba csapata összesen 10 arany-, 3 ezüst és 3 bronzérmet szerzett, a magyar válogatott az elmúlt 10 évben egyszer sem zár ilyen eredményesen Európa-bajnokságot.

csúcsközelben

Pedig a rajt nem sikerült jól Bodonyi Dórinak, aki az első 1000 méteren kissé a hajóját is összetörte a helyezkedések során. Ennek ellenére a magyar lánynak sikerült az első fordulóban az élre állni és onnantól kezdve végig ő vezetett, mégsem tudták a hajrában utolérni riválisai.

„A végén nagyon jött oldalról a német és a spanyol lány, de nem tudtak megelőzni. Szerencsére az otthoni válogatókon gyakoroltam, hogy sokat vezetve is kibírjam a finist. Örülök, hogy sikerült két egyéni Európa-bajnoki címet szereznem, ami különösen azért jó érzés, mert nem indult jól a szezonom és mélyről jöttem fel” – nyilatkozta a verseny után Bodonyi Dóra, aki az 5000 méter mellett tegnap a K-1 1000 méteres számot is megnyerte.

Férfi C-1 5000 méteren Varga Dávid óriásit versenyzett a németek háromszoros olimpiai bajnokával, Sebastian Brendellel. Dávid az első forduló után meglépett, Brendel csak a nagy kör végén érte utol a fordulóban. A táv nagy részét ketten tették meg az élen, váltott vízen, a német csak a hajrában volt jobb, mögötte a magyar kenus ezüstérmet szerzett, a lengyel Kaminski pedig több mint fél perccel lemaradva lett harmadik.

„Sokáig haladtunk az élen ketten, Brendel háromszor is indított és próbált ledobni vízről, de ezeket sikerült lereagálnom. Az utolsó egyenesre hagyta a döntést, ezúttal nem tudtam megverni. A verseny után odajött hozzám Sebastian, mondta, hogy nagyon kemény csatára kényszerítettem és gratulált, megpróbálok neki a világbajnokságon visszavágni” – mondta Varga Dávid.

A maratoni világ- és Európa-bajnok Solti László kőkemény heteken van túl, 2 hete a maraton Európa-bajnokságon szerzett aranyérmet, múlt héten a gyorsasági válogatón szerepelt, ezen a hétvégén pedig az első válogató eredménye alapján rajthoz állt K-1 5000 méteren a gyorsasági Európa-bajnokságon is. A magyar versenyző a rajt után jól tartotta magát, de nem tudott bekerülni az első bolyba és végül hetedik lett. A számot a német Max Hoff nyerte a portugál Pimenta és a norvég Vold előtt.

A magyar válogatott az éremtáblázatot toronymagasan megnyerve 10 arannyal, 16 éremmel és összesen nyolc olimpiai számban elért dobogós helyezéssel zárta az Európa-bajnokságot, úgy, hogy ezen a hétvégén rengeteg fiatal versenyző debütált a csapatban.

Újabb rekord 500 méteren

A tegnapi 1000 méteren mutatott teljesítményét is túlszárnyalta a magyar csapat a Csehországban zajló Olimpia Reménységek Versenyén. Ma 11 arany-, 8 ezüst- és 5 bronzéremmel zártunk és továbbra is megközelíthetetlenek vagyunk a nemzetek közötti pontverseny élén.

A legidősebb férfi kajakosok egyéni 500 méteres számában Kós Benedek Tibor az 1000 méteren szerzett ezüstérem után ma harmadik lett, a 2001-es kategóriában az EYOF kiválósága, Opavszky Márk ezúttal negyedik helyet szerzett, viszont a férfi K-1 500 méteren, a legfiatalabbak között Kiss Ádám az 1000 után ötszáz méteren is aranyérmes lett.

A hölgyek között papírforma eredmény született, a szám világbajnoka, Gazsó Alida Dorka simán nyert a tizenhét évesek között, mögötte második lett Bakó Olga. Az egyel fiatalabb kategóriában Csikós Zsóka lett a második, Fekete Dorina pedig a harmadik K-1 500 méteren, a 15 évesek között pedig a kiváló szezont futó Szellák Szabina nyert, mögötte Kőhalmi Emese Boglárka nyerte az ezüstöt.

A férfi kenusok között C-1 500 méteren a hosszabbik távhoz hasonlóan ezúttal is Zombori Dominik volt a leggyorsabb a a legidősebbek között, ugyanebben a korosztályban Kállai Róbert Gida bronzérmes lett. A tizenhat évesek között Horváth Benedek Tamás sem hibázott és aranyérmet szerzett.

Női kenuban, a legidősebb kategóriát simán nyerte Nagy Bianka, ezzel már ő is két egyéni aranynál jár, az eggyel fiatalabbak között Molnár Csenge ezúttal második lett.

A férfi 2000-es korosztályban K-2 500 méteren Csokor Erik és Gergő Bálint duója egy német párostól kikapva lett ezüstérmes, a hölgyeknél, ugyanebben a kategóriában viszont két magyar egység is dobogóra léphetett. A Biben Karina Klaudia, Nyúli Dóra páros lett az első, a Lődi Adrienn, Zupkó Vanda egység pedig nyerte meg. A fiatalabb női párosok között jól szerepelt Pazár Anna Luca és Kovács Mirtill is, ők szintén bronzérmesek lettek K-2 500 méteren.

Férfi kenu párosban, C-2 500 méteren második lett a 2000-es születésűek között Zupkó Balázs Péter és Mitró Márton, a fiatalabb kenu párosok szombati mezőnyében pedig a Hodován Dávid, Kollár Kristóf duó nyert fél másodperccel egy szlovák egység előtt.

Újabb magyar érem született női C-2 500 méteren, ebben a számban Molnár Csenge és Szamosi Blanka nyert ezüstérmet, míg a fiatalabb női kenusok között Gönczöl Laura és Opavszky Réka lett az ORV legjobbja.

Kettős magyar siker született a női kajakosok 500 méteres számában. Nyert a Szellák Szabina, Kőhalmi Emese Boglárka, Rugási Csilla, Rendessy Eszter összeállítású egység, mögöttük a Biben Karina Klaudia, Bakó Olga, Gazsó Alida Dorka, Csikós Zsóka felállású rutinosabb négyes lett a második.

A nap utolsó döntője is magyar sikerrel zárult. Férfi C-4 500 méteren ugyanis a Zombori Dominik, Mitró Márton, Kocsis Ádám, Zupkó Balázs Péter összetételű négyes volt a leggyorsabb.

A magyar válogatott két nap alatt, az 1000 és az 500 méteres döntők során eddig 20 arany-, 14 ezüst- és 14 bronzérmet szerzett.

„Nagyon jó volt látni, hogy most már minden szakágban nyertünk egyes- és páros aranyérmet. A férfi kenusok, a női kajakosok és kenusok szerepeltek eddig igazán jól, férfi kajakban  pedig egy domináns német társaság bontogatja szárnyait. Érdekesség, hogy ami ma női kajakban történt, olyan eddig még nem volt, a „kis” négyes megverte a „nagy” négyest, ez azt jelenti, hogy a teljes serdülő és ifi női korosztályunk rendkívül erős. Öröm látni azt is, hogy minden korcsoportban vannak kimagasló egyéni versenyzőink. Név szerint ki kell emelni Zombori Dominikot, a két távon egyest nyerő Kiss Ádámot és Nagy Biankát, valamint Szellák Szabinát, aki nyert egyest és a négyes vezérevezőseként is kimagasló teljesítmény nyújtott” – mondta a versenyt a helyszínen megtekintő felnőtt szövetségi kapitány, Hüttner Csaba.

A Buenos Aires-i YOG-ra Sukorón át vezet az út

Jövő hétvégén Sukorón kerül megrendezésre a Dunai István emlékverseny, amely a 2002-es 2003-as születésű versenyzők számára komoly erőpróba lesz. Ez a viadal jelenti ugyanis az első lépcsőfokot a jövő októberi Buenos Aires-i Ifjúsági Olimpiára.

Ifjúsági Olimpia

Fiataljaink élesíthetik magukat, a jövő hétvégi (szeptember 30-október 1.) sukorói Dunai István emlékversenyen legjobbjaink már a jövő októberi Buenos Aires-i Ifjúsági Olimpia felé tehetnek egy lépést. A kapitány meghívta a négy szakág legjobbjait, akik ezen a viadalon egy elő-kvalifikációs versenyen vesznek részt.

„Ahogyan az Ifjúsági Olimpián lenni szokott, úgynevezett nyolcas alakú pályán válogatóznak majd a versenyzők – mondta Dónusz Éva. – Erre a kvalifikációra a szakágak legjobbjait hívtuk meg, azokat a kajakosokat és kenusokat, akik az év legfontosabb versenyein kiemelkedően teljesítettek. A sukorói viadal eredményei alapján szakáganként négy embert jelölök ki, akik megkezdhetik a felkészülést az áprilisi barcelonai európai kvalifikációs versenyre.”

A barcelonai versenyen – akárcsak a YOG-on – szlalomban és az úgynevezett nyolcas pályán vetélkednek majd a versenyzők, a legügyesebbek a két szakágban szerzett összesített pontok alapján nyerhetnek kvótát a Buenos Aires-i eseményre.

„Legjobbjaink a tél folyamán a kvalifikációs verseny szlalom részére készülnek majd és természetesen a szokásos alapozó munkát is elvégzik. Tavasszal pedig a legjobb négyből kiválasztjuk azokat a versenyzőket, akiknek esélyük nyílik Barcelonában a kvótaszerzésre” – folytatta a kapitány.

Ez a válogató a 2002-es és a 2003-as korosztály legjobbjait érinti.