Időbüntetés és hajótörés a maratoni ob-n

Komoly izgalmak döntöttek a női párosok versenyében a szegedi maratoni kajak-kenu országos bajnokságon, amely egyben válogató a júliusi, horvátországi Európa-bajnokságra is.

A sokszoros világbajnok Csay Renáta, Bara Alexandra kettős a 26 kilométeres távon sokáig együtt haladt az élen a világbajnoki címvédő Mihalik Sára, Kiszli Vanda és a Czéllai-Vörös Zsófia, Kovács Petra párossal, ám Csayék 800 méterrel a vége előtt félperces időbüntetést kaptak, miután az itatózacskójukat a vízbe dobták, ezért pedig büntetést jár. A Mihalik, Kiszli páros így 26 másodperces előnnyel megnyerte a versenyt.

Ennek ellenére a másodikként célba ért Csay, Bara egység is indulhat az Eb-n, mivel minden versenyszámban az első kettő vehet részt a kontinenstornán. A Czéllai-Vörös, Kovács páros hajója eltört, ők lemaradtak, de a dobogóra így is sikerült felállniuk.

“Rajt után egyből Reniék vízére kerültünk – kezdte Kiszli Vanda. – A második futásnál leszakadtak Zsófiék is tőlünk, majd váltott vízen haladtunk Reniékkel. Az utolsó futásnál szóltak a versenybírók, hogy Reniék büntetést kaptak, amin én nagyon meglepődtem, és bánom is, hogy így dőlt el a verseny. Egy kemény finisre számítottam a két hajó között, de sajnos ebbe a küzdelembe beleszóltak a versenybírók.”

A férfiaknál a 30 kilométeres távot a 2015-ös világbajnok, de azóta is az összes vébén érmet szerző Boros Adrián, Solti László kettős tette meg a leggyorsabban, több mint egy perccel megelőzve a szintén Eb-induló Mészáros Márton, Aranyosi Gábor párost.

A férfi kenusoknál a világbajnoki címvédő Kövér Márton, Dóczé Ádám egység nem tudott elindulni, mivel Kövér térdsérüléssel küzd, távollétükben a Nagy Gergely, Laczó Dániel kettős nyert a Párkányi Marcell, Szatmári Solt páros előtt a 26 kilométeres versenyben.

A női kenusok maratoni ob-futamait jövő pénteken rendezik meg Győrben.

Dupla UTE-diadal a nyitónapon

Kozák Danutát és Tótka Sándort ezúttal sem lehetett megállítani az idei I. világbajnoki válogató nyitónapján. A nőknél K-1 500 méteren Csipes Tamara és Medveczky Erika állhatott fel még a dobogóra, férfi K-1 400 méteren pedig Nádas Bence és Birkás Balázs végzett a második és a harmadik helyen.

Csütörtökön mindössze két döntőt rendeztek meg az NKM szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra és az Európa Játékokra válogató versenyen, a szolnoki Holt-Tiszán. Talán a legfontosabb női számban győzött az olimpiai-, és világbajnoki címvédő Kozák Danuta, akit 2015 óta senki sem tudott itthon megverni.

Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka ezúttal már a rajt után vezetett fél hajóval, és tulajdonképpen a célig növelve előnyét másfél másodperccel nyert Csipes Tamara és a mögötte néhány ezreddel befutó Medveczky Erika előtt. Érdekesség, hogy a negyedikként befutó Bodonyi Dóra is csak centiméterekkel maradt le a dobogóról.

A férfi kajak egyesek 400 méteres száma még ennél is izgalmasabban alakult. A versenyt ma a szintén UTÉ-s Tótka Sándor nyerte meg 28 ezredmásodperccel Nádas Bence és 67 ezreddel Birkás Balázs előtt. A negyedik helyen is egy Hüvös Viktor-tanítvány, Kuli István futott be. Tótka és általában a “Hüvös-team” szereplése nem meglepetés azok után, hogy két hete a rangsorolón is kiválóan teljesített ez a társaság.

“Nem tudom, hogy mit jelent a négyes összeállítása szempontjából, hogy a csapatunk ilyen jól szerepel, ezt majd a szövetségi kapitány eldönti. Persze nagyon örülnék, ha ez a négy ember most összeülne, nemcsak azért, mert egy edző tanítványai vagyunk, hanem azért is, mert a csapattársaimban bízom a legjobban, azt pedig tudom már, hogy nemcsak a jó egyes teljesítmény számít a csapathajóban, hanem az egymásban vetett hit is. Holnap 200 egyes lesz, aztán jön az 500 páros, szóval van még meló” – mondta Tótka Sándor, aki elárulta, hogy ebben az összetételben próbáltak már négyest menni edzésen, és szerinte ez az egység akár ütőképes is lehet.

A válogatóverseny holnap a női és a férfi 200, valamint az 1000 méteres döntőkkel folytatódik, és egészen vasárnap estig tart.

Sikeres Eb-t zártak paraversenyzőink

Egy arany- és egy bronzéremmel zárta a magyar válogatott a para kajak-kenu Európa-bajnokságot Poznanban.

A mindössze 16 éves Kiss Péter keddi  bravúraranyérme után szerdán Varga Katalin KL2-ben bronzérmet nyert.

„Ez nagyon jó eredmény, előrelépés az elmúlt évhez képest, hiszen a világbajnokságon negyedik lett, és most is itt voltak azok a versenyzők, akiktől akkor kikapott, de ezúttal sikerült megelőznie az ukrán lányt. Katán látszik, hogy nagyon tudatosan készül a tavalyi év befejezése után, azt vette célba, hogy egyet előre kell lépnie az idén, az Eb-n ezt teljesítette” – mondta Weisz Róbert szövetségi kapitány, utalva Varga Katalin korábbi nyilatkozatára, amelyet még márciusban adott honlapunknak.

„A tavalyi vb után azt beszéltük meg Sík Mártonnal, a Szeged szakmai igazgatójával, hogy két év múlva az aranyérem a cél, ami egy kicsit teher is, hiszen az a paralimpia éve, de mindent megteszek érte. Egy jó felkészüléssel reális lehet a dobogó bármelyik foka az idei világbajnokságon” – mondta a versenyszezon előtt Varga Katalin.

Az Eb zárónapján VL2-ben Suba Róbert hetedik, Juhász Tamás pedig nyolcadik lett, míg Fehér Annamária KL3-ban a döntőig menetelt, ott pedig a kilencedik helyen végzett. „Robi és Tomi várakozáson alul szerepelt, nagyon remélem, hogy ez az eredmény egy újabb lökést ad nekik, hogy még keményebben és még céltudatosabban készüljenek. Az azonban örömteli, hogy Fehér Annamária is eljutott a döntőig.

Összességében elégedett vagyok, hogy szereztünk két érmet,

ebből az egyik arany, ez mindenképp előremutató, és aláírtam volna ezt az Eb előtt. Szeretném kiemelni, hogy nagyon egységes, jó hangulatú csapatunk van, kiváló a kapcsolat a versenyzők, valamint az edzők és a versenyzők között is, mindenki mindenkinek szurkolt a futamok alatt.”

A parások következő versenye a második felnőtt válogató keretein belül megrendezett első para vb-válogató lesz, majd a masters magyar bajnokság alatt rendezik a második vb-válogatót a parások számára.

„Az Eb-n elért eredmények nem számítanak bele a világbajnokságra kialakított keretbe.

A válogatókon mindenki tiszta lappal indul”