Felhőkarcolók tövében versenyeznek olimpiai reménységeink

Megérkezett Buenos Airesbe, az ifjúsági olimpiai játékok helyszínére, és túl van az első, ismerkedős napokon a magyar csapat.

Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány vezetésével Rendessy Eszter (kajak), Gönczöl Laura (kenu), Kiss Ádám (kajak) és Pálla Balázs (kenu) indul az Argentínában rendezendő miniolimpián, amelyen ezúttal külön fogják értékelni a síkvízi és a szlalom versenyeket.

„Az olimpiai falu az szép, színes nagy kavalkád, ahogy ez a sok különböző nemzetiségű sportoló megtölti. Szól a zene, megy a kispályás foci és mindenki beállhat, aki akar – kezdte a helyszíni beszámolót Makrai Csaba. – Az ablakokban, erkélyeken az ott lakók zászlaja van kitűzve. A szállásunk szűkös, az étkezés nem túl változatos, az étterem egész nap nyitva van, de mindig sokan vannak, és mindenért sorba kell állni. A versenyünk a belváros szívében, az üzleti központban, a felhőkarcolók tövében lesz. Egyébként a város hatalmas, egy itteni szerint az agglomerációt is beleszámítva több mint 10 millióan lakják. Ugyanakkor sok szép és nagy park van, ahol lehet sétálni.”

A szövetségi kapitány továbbá elmondta, hogy beállították a hajókat, és elkezdték az edzéseket, október 10-ig napi két edzéssel készülnek. A síkvízi versenyt, amelyben jóval nagyobb esélyünk van az éremszerzésre mind a négy szakágban, október 12-én és 13-án rendezik, míg a szlalomra október 15-én és 16-án kerül sor.

Az elindulás előtt beszélgettünk minden résztvevőel:

Csodát tett az Eb-n a 16 éves magyar újonc

Kiss Péter fantasztikus versenyzéssel, olimpiai és világbajnokokat megverve, élete első para kajak-kenu Európa-bajnokságán aranyérmet nyert KL1-es kategóriában.

A mindössze 16 éves magyar sportoló csupán egy éve kezdett el komolyan kajakozni, előtte paraúszó volt, a poznani Európa-bajnokságon pedig egy rendkívül erős mezőnyben tudott győzni.

„Itt volt a riói olimpiai első három helyezettje, valamint az aktuális világbajnok is, és mindannyiukat megelőzte – kezdte a beszámolót Weisz Róbert szövetségi kapitány. – Az előfutamában az olimpiai bajnokot és a világbajnokot is egyaránt nagyon megverte,

volt is nagy csodálkozás mindenki részéről.

A döntője kevésbé sikerült jól, hiszen beragadt a rajtnál, de egy hajszállal így is megelőzte a mezőnyt. Nagyon örültek a parton a győzelmének, hiszen egy tényleg senki által nem ismert, szemtelenül fiatal versenyző nyert. Mi azért titkon reménykedtünk benne, hogy jó eredményt fog elérni, mert már otthon is nagyon jól ment, és legyőzte a szám olimpiai ezüstérmesét, Suba Robit is. Azt kezdtük el számolgatni, hogy vajon volt-e már a magyar kajak-kenu történetében ilyen fiatal Európa-bajnok, de én személy szerint nem emlékszem rá.”

Weisz Róbert szerint az úszás nagyon jó alapokat adott Kiss Péternek a kajakozáshoz, ehhez jön, hogy remek technikával evez, és kiváló erőben van, ezek hozhatták meg pályafutása első – és remélhetőleg nem utolsó – Európa-bajnoki címét.

Ugyanebben a számban Suba Róbert lecsúszott a dobogóról, a negyedik helyez végzett. A szövetségi kapitány csalódottan vette tudomásul, ennél többet várt az olimpiai ezüstérmestől, de a szegedi világbajnokság előtt talán még jókor jött ez az eredmény. „Ez a mai versenynap megmutatta, hogy az eddigieknél is keményebben kell készülnie, ha dobogóra szeretne állni egy világversenyen” – mondta Weisz Róbert.

A nőknél VL2-ben Varga Katalin ugyancsak a negyedik, míg Molnárné Tóth Julianna az ötödik helyen zárt. A tavalyi világbajnokságon kajakban és kenuban is negyedik Varga Katalin kedden kajakban az előfutamból egyből a döntőbe jutott, amelyet szerdán délelőtt rendeznek.

Kenuban Suba Róbert és Juhász Tamás az előfutamból a szerdai középdöntőbe került, akárcsak KL3-ban a nőknél Fehér Annamária és Molnár Nikoletta. A mindössze 18 éves Kiss Erik az előfutamból még kvalifikálta magát a középdöntőbe, de a fináléba már nem jutott be férfi KL3-ban.

Az Eb szerdai zárónapján az éremre talán Varga Katalinnak van a legnagyobb esélye, de nem lesz egyszerű dolga, hiszen mind a három versenyző ott lesz a döntőben, aki a tavalyi világbajnokságon megelőzte őt.

Dupla UTE-diadal a nyitónapon

Kozák Danutát és Tótka Sándort ezúttal sem lehetett megállítani az idei I. világbajnoki válogató nyitónapján. A nőknél K-1 500 méteren Csipes Tamara és Medveczky Erika állhatott fel még a dobogóra, férfi K-1 400 méteren pedig Nádas Bence és Birkás Balázs végzett a második és a harmadik helyen.

Csütörtökön mindössze két döntőt rendeztek meg az NKM szegedi olimpiai kvalifikációs világbajnokságra és az Európa Játékokra válogató versenyen, a szolnoki Holt-Tiszán. Talán a legfontosabb női számban győzött az olimpiai-, és világbajnoki címvédő Kozák Danuta, akit 2015 óta senki sem tudott itthon megverni.

Az UTE ötszörös olimpiai bajnoka ezúttal már a rajt után vezetett fél hajóval, és tulajdonképpen a célig növelve előnyét másfél másodperccel nyert Csipes Tamara és a mögötte néhány ezreddel befutó Medveczky Erika előtt. Érdekesség, hogy a negyedikként befutó Bodonyi Dóra is csak centiméterekkel maradt le a dobogóról.

A férfi kajak egyesek 400 méteres száma még ennél is izgalmasabban alakult. A versenyt ma a szintén UTÉ-s Tótka Sándor nyerte meg 28 ezredmásodperccel Nádas Bence és 67 ezreddel Birkás Balázs előtt. A negyedik helyen is egy Hüvös Viktor-tanítvány, Kuli István futott be. Tótka és általában a “Hüvös-team” szereplése nem meglepetés azok után, hogy két hete a rangsorolón is kiválóan teljesített ez a társaság.

“Nem tudom, hogy mit jelent a négyes összeállítása szempontjából, hogy a csapatunk ilyen jól szerepel, ezt majd a szövetségi kapitány eldönti. Persze nagyon örülnék, ha ez a négy ember most összeülne, nemcsak azért, mert egy edző tanítványai vagyunk, hanem azért is, mert a csapattársaimban bízom a legjobban, azt pedig tudom már, hogy nemcsak a jó egyes teljesítmény számít a csapathajóban, hanem az egymásban vetett hit is. Holnap 200 egyes lesz, aztán jön az 500 páros, szóval van még meló” – mondta Tótka Sándor, aki elárulta, hogy ebben az összetételben próbáltak már négyest menni edzésen, és szerinte ez az egység akár ütőképes is lehet.

A válogatóverseny holnap a női és a férfi 200, valamint az 1000 méteres döntőkkel folytatódik, és egészen vasárnap estig tart.