Egy darázst is le kellett győznie Kozák Danutának

A 500-on aratott győzelme után 200-on is nyert a szegedi Európa-bajnoki válogatón Kozák Danuta, pedig a szülés után visszatért, ötszörös olimpiai bajnok kajakosnak egy különleges ellenfele is akadt a rövidebb távon. Kopasz Bálint megverte Tótka Sándort, a Balaska, Birkás és a Hagymási, Szabó kettős pedig vb-címvédőként nyerte a 200 párost.

A 200 méteres női kajak egyes versenyében hármas újpesti siker született, hiszen Kozák Danuta győzött a két Lucz-testvér, Dóra és Anna előtt.

„Egy darázs elvette a figyelmemet, a rajt előtt egy perccel berepült a hajómba, és féltem, hogy megcsípi a lábamat.

Nem sikerült kitenni, megfulladt a vízben a hajóban – kezdte a mintegy két év szünet után a szegedi válogatón ismét hajóba ült Kozák Danuta. – Ez mindenesetre kicsit elvette a fókuszt a rajtról, nem is sikerült jól, a férjem pedig a táv végével nem volt elégedett, szóval van még mit dolgozni ezen a 200-on. Letesztelem az Európa-bajnokságon a 200 és az 500 métert, bár szerencsétlen kicsit az időrend, mert az 500 után nem sokkal van a 200, és nehéz regenerálódni, de szeretnék versenyezni, szerintem ez visz előre. Jó időket mentem az edzéseken, de őszintén szólva, nem számítottam ekkora különbségre 500-on. Várom az Európa-bajnokságot és a következő válogatót. Most szeretnék egy fél napot pihenni, utána ráfókuszálni az Eb-re. Helyezésben nem gondolkozom, úgy szeretnék kiszállni a hajóból, hogy kiadtam magamból a maximumot.”

Az 1000 méteres távon egyesben Medveczky Erika győzött Takács Tamarát és Nagy Flórát megelőzve, a párosoknál pedig a Szabó Gabriella, Bodonyi Dóra kettős állhatott a dobogó felső fokára.

Az 1000 méteres dobogó

A legrövidebb távon, 200 méteren a világbajnoki címvédő Hagymási Réka, Szabó Ágnes egység behúzta a kötelezőt a párosoknál, akárcsak a férfiaknál Balaska Márk és Birkás Balázs, akik szintén vb-címvédőhöz méltó módon, nagyon jó idővel nyerték a sprintszám A döntőjét, így készülhetnek az Eb-re.

„Tavaly a világbajnokságon mentünk hasonló időt csúcsformában. Igaz, hogy az egy kicsit lassabb pálya volt, de itt, a Maty-éren ez egy jó időnek számít. Egy kis erő még hiányzott belőle, a végét kicsit el is engedtük, mert éreztük, hogy megvan. Tudunk még javulni a következő egy hétben, ráadásul ez volt párosban az idén az első 200-as összeülésünk, szóval ez a forma jó előjel az Európa-bajnokság előtt” – mondta Birkás Balázs, aki továbbra is folytatja az 500-as felkészülést, de a 200-ra is koncentrálni fog.

Jó formában a Balaska, Birkás páros

Férfi kajak egyes 500-on Kopasz Bálint nagy csatában, csupán 0,2 másodperccel, de megelőzte Tótka Sándort, a harmadik Nádas Bence lett. Kopasz a nap végén rajthoz állt 5000 méteren is, ott Varga Ádám mögött másodikként ért célba. A női kajakosok ugyanezen számában Takács Tamara nyert Bodonyi Dóra előtt. A kenusok 5000 méteres versenyében a férfiaknál Kiss Tamás, a nőknél pedig Lakatos Zsanett győzött.

Hajdu Jonatán és Fekete Ádám két aranyérmet is szerzett vasárnap, 500-on párosban nyertek, egyesben pedig Hajdu 200-on, míg Fekete 500-on diadalmaskodott. A női kenu párosoknál a Takács Kincső, Balla Virág egység 200-on és 500-on is győzött.

Balla Virág és Takács Kincső párosban itthon verhetetlen

Facebook-oldalunkon szinte az összes döntőt élőben adtuk, a drónfelvételeket ide kattintva lehet visszanézni.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány hétfő délután nevezi meg a jövő heti, belgrádi Európa-bajnokságra utazó keretet.

Magyar és fehérorosz dominancia 500-on

Az 500 méteres döntők során is a magyar csapat szerepelt a legjobban Szolnokon, az Egyetemi Kajak-Kenu Világbajnokságon. A házigazdák 5 arany- és 3 ezüstéremmel zárták a vasárnap délelőttöt, míg a fehérorosz csapat egy aranyérmet, viszont 5 második helyezést és 1 bronzérmet is gyűjtött.

Férfi K-1 500 méteren a tegnapi hosszabb távhoz hasonlóna Steven McTavish kifogott a mezőnnyel. Ugyan a magyar Noé Zsombor kezdett jobban, féltávnál azonban az ausztrál versenyző utolérte és végül több mint két másodperccel nyert a magyar kajakos előtt, a harmadik pedig a németek egyik legjobbja, Felix Frank lett.

A férfi kenu egyeseknél a fehérorosz Krysko kezdett jól, de aztán jött a magyar Viola Viktor és mellette a brit Jonathan Johnson is. Végül a finisben a magyar versenyző ment a leggyorsabban és hajszállal megverte a fehéroroszt, a bronzérmet pedig Johnson szerezte meg.

Női kajak egyesben a német versenyző kezdett jól, de a cseh Katerina Slivanska is gyors volt az első kétszáz méteren. A magyar Szénási Zsófia azonban nem vesztette el hidegvérét, a saját taktikája szerinte evezett végig és a hajrát ő bírta a legjobban, így a mellette rajtoló Neumiarzhytskaya-val együtt felőrölte a mezőnyt. Zsófia hajszállal a fehérorosz előtt lett első, míg a német Koether végül bronzérmet szerzett.

A női kenusoknál C-1 500 méteren a magyar Kisbán Zsófia nyert elképesztő fölénnyel fehérorosz és ukrán riválisa előtt.

“Arra gondoltam, hogy elejét meghajtom, mert tudtam, hogy az ukrán lány maratonista, így biztos, hogy a végét bírni fogja.

Bejött a taktikám “

– mondta Kisbán Zsófia, aki a kenuzás mellett a Budapesti Műszaki Egyetem mérnök-informatika szakos hallgatója.

A párosok között is arattak a magyarok. Férfi K-2-ben győzött a Hérics Dávid, Gacsal Ákos duó, míg a nőknél szintén 500 párosban az U23-as világbajnok Malcsiner Eszter, Katrinecz Rita egység nyert.

“Azért az U23-as világbajnoki győzelem egy kicsit nehezebb volt, itt úgy álltunk oda, hogy már előre éreztük, ez meglesz. Egyébként ugyanazzal a taktikával versenyeztünk, mint két hete, ha sikerül nyernünk itt 200 méteren is, akkor kiválóan zárjuk ezt a szezont” – mondta Malcsiner Eszter.

Női kenuban a fehérorosz Trukhanovich, Vikhruk páros nyert, itt második lett a magyar egység, vagyis Kisbán Zsófia és Sáling Laura, míg férfi kenuban a lengyel Aleksander Kitewski, Grzegorz Brynski duó volt a leggyorsabb.

A férfi kajaknégyesek olimpiai számában a Tobias-Pascal Schultz, Björn Barthel, Felix Frank, Felix Landes összeállítású egység nyerte a világbajnoki aranyérmet, mögöttük a magyarok lettek a másodikok, a bronzérmet pedig Fehéroroszorág szerezte meg.

C-4 500 méteren a Simon Hajek, Sebastian Maizner, Jakub Brezina, David Machácek alkotta négyes lett az első az ukránok és a fehérorosz négyes előtt.

“Rengeteg jó egység szerepelt a döntőben, csak az utolsó 50 méterünknek, a nagy hajrának köszönhetjük, hogy nyerni tudtunk.

Azt hittem, hogy elájulok a végén, annyira kihajtottam magam, így viszont most nagyon boldog vagyok.

Tetszik a pálya, bár féltem kicsit, hogy lötyögni fog a víz, de nem voltak hullámok” – mondta David Machácek, aki a Prágai Műszaki Egyetemen mérnöknek tanul.

Női négyesben Lengyelország (Dominika Wlodarczyk, Paulina Markiewicz, Klaudia Cyrulewska, Malgorzata ) szerzett világbajnoki aranyérmet a német hajó előtt, a harmadik helyért pedig nagyot csatáztak a fehéroroszok, a magyarok és a spanyol egység, bronzérmet végül Fehéroroszország viheti haza.

Délután a 200 méteres döntőkkel zárul az Egyetemi Kajak-Kenu Világbajnokság Szolnokon.

Elhunyt Fábián László

Gyászoljuk első olimpiai bajnokunkat, a sportág egyik legnagyobb alakját. Öcsi bácsi Urányi János párjaként lett aranyérmes 1956-ban, nyert több világbajnoki és Európa-bajnoki címet is. Edzőként szintén a csúcsra ért, több olimpiai bajnok kajakos felkészülését segítette. Fábián Lászlót álmában érte a halál, 82 éves volt. Emlékét örökre megőrizzük!