Csay Renáta megint duplázott

Ezen a hétvégén is verhetetlen volt minden idők legeredményesebb maratoni kajak-kenu versenyzője, Csay Renáta. A rutinos győri klasszis tegnap heroikus csatában lett ismét Európa-bajnok egyesben, vasárnap pedig Bara Alexandrával párosban aratott szinte rajt-cél győzelmet a másik magyar egység előtt. Európa-bajnoki címet szerzett férfi kajakban a Boros Adrián, Solti László duó is, ők pályafutásuk során először ülhettek fel a kontinens trónjára.

csayos hétvége

A női kajakpárosok versenyében tulajdonképpen csak a rajt után voltak komolyabb izgalmak. Aztán a hét körös verseny második körében kialakult a vezető boly, amiben a Csay, Bara pároson kívül ott volt a Katona Lili, Váczai Enikő egység, valamint a spanyol Barrios, Figueras duó és az egyik brit egység is. Az angolok fáradtak el először, aztán a magyarok leszakították a spanyolokat, majd a negyedik körben Csayék a fiatalabb magyar párost is, így az utolsó három körben egyedül haladva az élen, simán nyertek Európa-bajnoki címet.

Kövér Márton és Dóczé Ádám is végig az élen maradt, sokszor váltott vízen a Campos, Sanchez párossal a felnőtt férfi kenusok versenyében. A táv vége felé csak a futásoknál tudtak pár méter előnyt szerezni a spanyolok, de a vízen a mieink mindig gyorsan utolérték őket. A verseny az utolsó forduló után dőlt el, a finist Camposék kezdték kicsi előnyből és a magyarok hiába robbantottak kétszer, ezúttal nem bírtak a bombaerős spanyolokkal és ezüstérmet szereztek. Érdekesség, hogy Kövér Márton tegnap egy hasonlóan nagy finis után verte meg Campost egyesben és szerzett Európa-bajnoki címet.

Solti László és Boros Adrián viszont szintén egy óriási hajrával szerezte meg első Európa-bajnoki címét a férfi kajakpárosok mezőnyében. A 2015-ben világbajnoki címet szerző magyar egység végig az első bolyban haladva uralta a versenyt, a másik magyar duó, Mészáros Márton és Gere Bálint pedig hol leszakadt, hol felment az élen kajakozó négyesre, amelyben Borosékon kívül a két spanyol egység és az írek eveztek sokáig. Aztán letisztult a kép, az írek is lemaradtak, így a hajrát a két spanyol vízén ülve indította meg az erősebb magyar páros, amellyel szemben az ellenfelek tehetetlenek voltak, így a végére tisztán nyert Európa-bajnoki aranyérmet Boros Adrián és Solti László.

A magyar csapat végül 13 arany-, 12 ezüst, és 2 bronzérmet szerzett, ha a nem hivatalosan megrendezett csütörtöki rövid körös versenyt is figyelembe vesszük és ezzel természetesen simán nyert az éremtáblázaton.

“Az Európai Kajak-Kenu Szövetség képviselői már azzal viccelődtek, olyan szabályokat kellene hozni, hogy még a magyarok se nyerhessenek többet öt aranyéremnél egy Európa-bajnokságon. Egyértelmű a fölényünk, kimagaslunk az európai mezőnyből, ha csak a hivatalos versenyszámokat nézem, akkor is 11 aranyérmet szereztünk, az éremtáblázaton utánunk következő nemzet pedig összesen egyet. Örülök, hogy mind a négy szakág hozott érmet, hiszen az ifi női kenusok között Miskolczy Fruzsinának is összejött dobogó, a másik három szakágban pedig többek között felnőtt aranyérmeket nyertünk. Kicsi hiányérzet csak a férfi kenupáros ezüstje miatt van benne, tőlük már megszoktuk, hogy a finisben mindenkinél jobbak, ma ez nem így volt, de Kövér Márton szerint ezúttal nem volt bennük több. Nagyon tetszett, hogy egyetlen versenyzőnk sem adta fel, ha nagy hátrányba került, akkor is küzdött tovább mindenki,  az pedig külön öröm, hogy Boros Adrián és Solti László ismét bizonyította, hogy a legnépesebb, legnehezebb mezőnyben, férfi kajakban is tartósan ott vagyunk már a világelitben. Összességében jó előjelekkel várhatjuk a szeptemberi dél-afrikai világbajnokságot” – mondta az Európa-bajnokság zárásaként Weisz Róbert, szövetségi kapitány.

Újabb rekord 500 méteren

A tegnapi 1000 méteren mutatott teljesítményét is túlszárnyalta a magyar csapat a Csehországban zajló Olimpia Reménységek Versenyén. Ma 11 arany-, 8 ezüst- és 5 bronzéremmel zártunk és továbbra is megközelíthetetlenek vagyunk a nemzetek közötti pontverseny élén.

A legidősebb férfi kajakosok egyéni 500 méteres számában Kós Benedek Tibor az 1000 méteren szerzett ezüstérem után ma harmadik lett, a 2001-es kategóriában az EYOF kiválósága, Opavszky Márk ezúttal negyedik helyet szerzett, viszont a férfi K-1 500 méteren, a legfiatalabbak között Kiss Ádám az 1000 után ötszáz méteren is aranyérmes lett.

A hölgyek között papírforma eredmény született, a szám világbajnoka, Gazsó Alida Dorka simán nyert a tizenhét évesek között, mögötte második lett Bakó Olga. Az egyel fiatalabb kategóriában Csikós Zsóka lett a második, Fekete Dorina pedig a harmadik K-1 500 méteren, a 15 évesek között pedig a kiváló szezont futó Szellák Szabina nyert, mögötte Kőhalmi Emese Boglárka nyerte az ezüstöt.

A férfi kenusok között C-1 500 méteren a hosszabbik távhoz hasonlóan ezúttal is Zombori Dominik volt a leggyorsabb a a legidősebbek között, ugyanebben a korosztályban Kállai Róbert Gida bronzérmes lett. A tizenhat évesek között Horváth Benedek Tamás sem hibázott és aranyérmet szerzett.

Női kenuban, a legidősebb kategóriát simán nyerte Nagy Bianka, ezzel már ő is két egyéni aranynál jár, az eggyel fiatalabbak között Molnár Csenge ezúttal második lett.

A férfi 2000-es korosztályban K-2 500 méteren Csokor Erik és Gergő Bálint duója egy német párostól kikapva lett ezüstérmes, a hölgyeknél, ugyanebben a kategóriában viszont két magyar egység is dobogóra léphetett. A Biben Karina Klaudia, Nyúli Dóra páros lett az első, a Lődi Adrienn, Zupkó Vanda egység pedig nyerte meg. A fiatalabb női párosok között jól szerepelt Pazár Anna Luca és Kovács Mirtill is, ők szintén bronzérmesek lettek K-2 500 méteren.

Férfi kenu párosban, C-2 500 méteren második lett a 2000-es születésűek között Zupkó Balázs Péter és Mitró Márton, a fiatalabb kenu párosok szombati mezőnyében pedig a Hodován Dávid, Kollár Kristóf duó nyert fél másodperccel egy szlovák egység előtt.

Újabb magyar érem született női C-2 500 méteren, ebben a számban Molnár Csenge és Szamosi Blanka nyert ezüstérmet, míg a fiatalabb női kenusok között Gönczöl Laura és Opavszky Réka lett az ORV legjobbja.

Kettős magyar siker született a női kajakosok 500 méteres számában. Nyert a Szellák Szabina, Kőhalmi Emese Boglárka, Rugási Csilla, Rendessy Eszter összeállítású egység, mögöttük a Biben Karina Klaudia, Bakó Olga, Gazsó Alida Dorka, Csikós Zsóka felállású rutinosabb négyes lett a második.

A nap utolsó döntője is magyar sikerrel zárult. Férfi C-4 500 méteren ugyanis a Zombori Dominik, Mitró Márton, Kocsis Ádám, Zupkó Balázs Péter összetételű négyes volt a leggyorsabb.

A magyar válogatott két nap alatt, az 1000 és az 500 méteres döntők során eddig 20 arany-, 14 ezüst- és 14 bronzérmet szerzett.

„Nagyon jó volt látni, hogy most már minden szakágban nyertünk egyes- és páros aranyérmet. A férfi kenusok, a női kajakosok és kenusok szerepeltek eddig igazán jól, férfi kajakban  pedig egy domináns német társaság bontogatja szárnyait. Érdekesség, hogy ami ma női kajakban történt, olyan eddig még nem volt, a „kis” négyes megverte a „nagy” négyest, ez azt jelenti, hogy a teljes serdülő és ifi női korosztályunk rendkívül erős. Öröm látni azt is, hogy minden korcsoportban vannak kimagasló egyéni versenyzőink. Név szerint ki kell emelni Zombori Dominikot, a két távon egyest nyerő Kiss Ádámot és Nagy Biankát, valamint Szellák Szabinát, aki nyert egyest és a négyes vezérevezőseként is kimagasló teljesítmény nyújtott” – mondta a versenyt a helyszínen megtekintő felnőtt szövetségi kapitány, Hüttner Csaba.

Zombori Dominik: öt arany és új motiváció

Nagy sikert ért el a hétvégi racicei Olimpiai Reménységek Versenyén a szegediek fiatal kenusa, Zombori Dominik, aki öt aranyéremmel zárta az eseményt. Öt arannyal volt csúcstartó a kajakos Piller Szabina, aki 2014-ben Pöstyénben ért el ehhez hasonló sikert, valamint a Slihoczki Ádám, Szőke Attila kenupáros, ők tavaly Szegeden állhattak ötször a dobogó legfelső fokára.

ORV

Öt arannyal zárta a hétvégi racicei Olimpiai Reménységek Versenyét Zombori Dominik. A szegediek kenusa C-1 500, C-4 500, C-2 1000, C-4 200 és C-2 200 méteren állhatott fel a dobogó legfelső fokára. A racicei napok a sikerek mellett új motivációt is adtak a fiatal versenyzőnek, aki jövőre olimpiai számban szeretne rajthoz állni és érmet szerezni a korosztályos világbajnokságon.

„Az idén a fő cél az volt, hogy kijussak az Európa- és a világbajnokságra, ami sikerült is, sőt négyesben mindkét versenyen ezüstérmes lettem. Az Olimpiai Reménységek Versenye afféle ráadása volt ennek a szezonnak, és azért is örülök különösen ezeknek az aranyérmeknek, mert betegség után, nem a legjobb állapotban utaztam a versenyre” – mesélte Vécsi Viktor és Boldizsár Gáspár tanítványa, akinek ez volt az utolsó ORV-je, jövőre már csak az ifjúsági korosztályban szerepel.

Hogy melyik távra fókuszál leginkább?

„Bár az idén az ötszáz méter ment a legjobban, természetesen az a célunk az edzőimmel, hogy olimpiai távon, olimpiai számban indulhassak majd a jövő évi világversenyeken – folytatta a versenyző, akinek édesapja is kenuzott, így szülői vonalon ismerkedett meg a sportággal.

„A kenuzás előtt úsztam és dzsúdóztam, de egyik sem fogott úgy meg, mint ez a sportág. Az úszás laboratóriumi körülményei, a faltól-falig élet után nagyon jó volt megélni a természet közelségét, s jó társaságba is kerültem – magyarázta Zombori Dominik, aki a szegedi kenu sikerére is kitért. – Szegeden nagy hagyományai vannak a kenuzásnak, Kacsa bácsi, Vécsi Viktor, Boldizsár Gáspár tudása, tapasztalata nagyon sokat jelent nekünk, és persze az is fontos a sikereinkben, hogy itt van nekünk a Tisza és a Maty-ér is. A Tisza ősszel és tavasszal tökéletes az alapozáshoz, a Maty-ér pedig a legjobbat hozza ki belőlünk a versenyszezonban.”