Biben Karina, Bakó Olga és Kopasz Bálint is támogatott lett

84 fiatal sportolót támogat idén a MOL Új Európa Alapítványa, összesen több mint 30 millió forint értékben. A nagyvállalat alapítványa 2006 óta több mint kétezer sportoló fejlődéshez járult hozzá.

támogatás

“Idén növeltük a támogatás mértékét, míg tavaly 250 ezer, addig ebben az évben már egyenként átlagosan 360 ezer forinttal támogatjuk a kiválasztott sportolókat” – hangsúlyozta Apáti-Tóth Kata, a MOL Magyarország kommunikációs igazgatója a keddi ünnepélyes eredményhirdetésen.

Mint elhangzott, a programban azokat az ifjú sportolókat támogatják, akik a hazai vagy nemzetközi versenyeken már bizonyították tehetségüket, de továbblépésükhöz anyagi segítségre van szükségük. Elsősorban eszközvásárláshoz vagy utazási költségekhez igényelhettek hozzájárulást a 10-18 éves tehetségek. Összesen közel 600 pályázat érkezett be, a szakmai zsűri által kiválasztott 84 sportoló között ott van a tavaly párosban ifjúsági világbajnoki címet szerző Biben Karina Klaudia és Bakó Olga is, valamint a felnőtt Európa-bajnokságon két hete K-1 1000 méteren ezüstérmet szerző Kopasz Bálint is.

A támogatásról szóló okleveleket Apáti-Tóth Kata, valamint az Új Európa Alapítvány jószolgálati nagykövete, a kétszeres olimpiai bajnok kardvívó, Szilágyi Áron, Lubics Szilvia ultramaraton-futó, és négyszeres abszolút magyar bajnok raliversenyző, Herczig Norbert adták át.

A támogatásban részesülők közül 71-en 18 évnél fiatalabb versenyzők, 13-an pedig 18. életévüket betöltött, eredményes sportpályafutást folytató klasszisok, mint például Kopasz Bálint.

A MOL Új Európa Alapítványa nemcsak a sport, hanem a művészet és a tudomány területén is egyengeti a tehetségek életútját, a Gyermekgyógyító Programban pedig a krónikusan beteg, fogyatékkal élő vagy a lelki egészség szempontjából veszélyeztetett gyerekek gyógyulását, illetve rehabilitációját segítik élmény- és művészetterápiás programokkal.

Három magyar világbajnoki cím a nyitónapon!

Már az első nap alaposan belehúztak a magyar kajak-kenusok az éremtermelésbe a Kínában zajló korosztályos és felnőtt maraton világbajnokságon.

A nyitónap első két számában egyaránt kettős magyar siker született. Előbb Rendessy Eszter nyert Csikós Zsóka előtt az ifi kajakosoknál a lányok között. Ők ketten kiemelkedtek a mezőnyből, Rendessy 21 másodperccel előzte meg honfitársát, a harmadik spanyol Toledo azonban már több mint három percet kapott a győztestől.

Az ifi fiú kenusoknál is hasonlóan alakult a verseny, Horváth Benedek mintegy 40 másodperc előnnyel végzett az élen Kollár Kristóf előtt. A két magyar kenus itt is teljesen más dimenziót képviselt, a harmadik helyezett kínai Ji 3 perc 14 másodperces hátránnyal ért célba Horváth mögött.

Az ifi fiú kajakosoknál Petró Vince harmadikként, Vékássy Bendegúz tizenkettedikként zárt.

A felnőttek rövidkörös versenyeivel folytatódott a világbajnokság, ezeket a számokat először rendezték meg a vébén. A női kajakosoknál történelmet írt Kiszli Vanda, aki aranyérmet nyert, így ő lett a rövidkörös verseny történetének első világbajnoka. Kiszli nagy versenyben, csupán egy másodperc előnnyel győzött a szerb színekben induló Bedőcs Krisztina előtt. Ugyanitt Czéllai-Vörös Zsófia nem sokkal, de lecsúszott a dobogóról, negyedikként zárt.

A női kenusoknál a rövidebb távon Kisbán Zsófia kiváló versenyzéssel másodikként ért célba, ugyanebben a számban Bragato Giada nyolcadik lett. A férfi kenusok rövidkörös versenyében Dóczé Ádám a hetedik, Laczó Dániel a 12., a férfi kajakosoknál pedig Máthé Krisztián a negyedik, míg Mészáros Sándor Márton a 17. helyen végzett a döntőben.

„Az eredmények magukért beszélnek

– kezdte Weisz Róbert szövetségi kapitány a felnőtt versenyzők értékelését. – A nőknél Vanda nagyszerűen ment, akárcsak Zsófi, de ő elrontotta az egyik futást, és szerencséje sem volt. A férfi kenusoknál komoly kavalkád alakult a rajtnál, ketten beborultak, itt mindkét magyar versenyző a tömegben rekedt, de Dóczé Ádám szinte az utolsó helyről nagyon nagyot ment. Egyébként a körülmények kiválóak itt, Kínában, egy rossz szavunk sem lehet a szállásra, az étkezésre és a pályára sem. Remekül kiépített a versenyhelyszín, bár a pálya egy kicsit nehéz, mert háromféle kör van egy számban, ezt nem egyszerű betanulni, de szerencsére eddig egyetlen magyar sem hibázott. Reméljük, hasonlóan eredményes lesz a folytatás is!”

Pénteken, magyaridő szerint hajnalban és délelőtt folytatódik a világbajnokság. A programot itt lehet megtekinteni (a kínai Shaoxingban hat órával előrébb járnak).

Több ezer futó tisztelgett Koló emléke előtt

A sportbarátok október 23-án nem csak a forradalomra emlékeztek, de a tragikusan korán elhunyt, kétszeres olimpiai bajnok kenus, Kolonics György előtt is lerótták tiszteletüket. Szerdán a Kolonics György Alapítvány, valamint az Ötpróba szervezésében bonyolították le az évről évre több ezer embert megmozgató Kolonics György Emlékfutást, amely idén egy nagy sikerű sárkányhajós futammal és Vízi Sportágválasztóval egészült ki a KSI népszigeti vízitelepén.

Kolonics György (Koló) barátai és tisztelői a legendás kenus 2008-as halála óta minden évben emlékfutást rendeznek október 23-án. Azért éppen ezen a napon, mert Koló rendszeresen indult a Bécs–Budapest Ultramaratonon, ahol szintén mindig a forradalom napján értek célba a futók.

Az idei eseményen 2986 sportolni vágyó ember vett részt, de a Koló előtt tisztelgő olimpiai- világ- és Európa-bajnokokból sem volt hiány. Többek között megjelent Dr. Kiss Gergely, Storcz Botond, Csabai Edvin és Koló kenus társa, Kozmann György is. A 2019. évi verseny további különlegessége, hogy most a futás mellett stílszerűen vízre is szállhattak az érdeklődők. Egy sárkányhajós futam keretében Ötpróba-pontokért lehetett evezni a Dunán, emellett pedig kicsik és nagyok több vízi mozgásformát is kipróbálhattak, hogy kedvet kapjanak valamelyikhez. Az első alkalommal megrendezett Vízi Sportágválasztón bemutatkozott a kajak, a kenu, a SUP, a sárkányhajó, a szlalom kajak és az evezés is.

Dr. Kiss Gergely, az emlékrendezvény kommunikációs igazgatója elmondta, hogy hatalmas öröm volt az Ötpróba Tokióba szervezőcsapata számára látni ezt a mai napot. „Koló, az igazi példakép emlékét méltó módon igyekszünk ápolni.

Hat napja beteltek a nevezések,

közel 3000 futó regisztrált, a szikrázó napsütésben a vízi sportokat is nagyon sokan kipróbálták. Élsportoló gyerekek, szabadidő sportolók, olimpikonok együtt emlékeztünk és mozogtunk.”

„Nagyon örülök, hogy ennyi ember megmozdul és elindul ezen a versenyen Koló emlékére, már-már az esemény fizikai korlátait feszegetve. Számomra külön öröm, hogy ilyenkor régi csapattársakkal és edzőkkel tudok találkozni és így egy kis időre visszatérhetek a kajak-kenus közegbe, hiszen a munkámat Pakson, nem sportos területen végzem.

Minden elismerésem a szervezőknek

és kívánom, hogy hosszú éveken, akár évtizedeken keresztül folytassuk ezt a hagyományt és együtt fussunk Koló tiszteletére.” – osztotta meg gondolatait, Kozmann György kétszeres olimpiai bronzérmes kenus.

A távokat teljesítő összes induló egy-egy egyedi befutóéremmel, illetve Ötpróba-pontokkal gazdagodott. A pontokat a rendszeresen sportoló ötpróbázók értékes sportfelszerelésekre válthatják be, a legtöbb pontot összegyűjtők közül pedig 24-en a tokiói ötkarikás játékokon személyesen szurkolhatnak majd a magyar olimpikonoknak.

A futáson külön értékelték azokat a futókat nemenként, és korcsoportonként, akik kajak-kenu egyesületek versenyzői: