Aranyérmeseink a hétvégi világbajnokságon is rajthoz állnak

Duplázni tudott a nyolc nappal ezelőtt lezárult U23-as világbajnokságon Malcsiner Eszter és Katrinecz Rita. Az UTE kiváló kajakosai nyerni tudtak K-2 500 méteren és a női négyessel is aranyérmet szereztek. Ezzel azonban még nem zárult le számukra a szezon, a hétvégén esélyesként állnak rajthoz a szolnoki Egyetemi és Főiskolai Világbajnokságon is.

Egyetemi VB

Egy valódi Tisza-parti sportvárosban, Szolnokon rendezi meg ezen a hétvégén az Egyetemi és Főiskolai Kajak-Kenu Világbajnokságot a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ). A versenyen 21 ország több mint 300 sportolója áll rajthoz, szimbolikus, hogy Szolnokra öt kontinensről érkeznek kajak-kenusok.

Az MKKSZ elnöke szerint ez a világbajnokság nemcsak magának a magyar kajak-kenu sportágnak, hanem a felnőtt világ- és Európa-bajnokságról éppen csak lemaradó versenyzőinek is kiváló lehetőség.

„Mindig nagy megtiszteltetés, ha megkapjuk egy világverseny rendezési jogát, nagyon örülök, hogy házigazdái lehetünk ennek az eseménynek is, ami tekinthető a jövő évi hazai rendezésű felnőtt gyorsasági világbajnokság főpróbájának is. Ráadásul számunkra is fontos törekvés, hogy sportolóink ne csak a pályán teljesítsenek jól, hanem az iskolapadban is. Örömteli, hogy egyre több válogatott versenyzőnk tanul tovább és szerez diplomát. Ez az esemény kiváló lehetőség fiatal sportolóinknak, hogy egy világbajnokság légkörét megtapasztalják.

Biztos vagyok benne, hogy a magyar szurkolók érmeknek is örülhetnek majd a hétvégén”

– mondta Schmidt Gábor, az MKKSZ elnöke.

Korábban a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnökségi tagjai volt a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke, Szolnok polgármestere, Szalay Ferenc. A városvezető szerint itthon a szolnoki Holt-Tisza a gyorsasági kajak-kenu egyik legfontosabb bázisa.

„Szolnok a magyar kajak-kenu sport egyik fellegvára

, olimpiai-, világ- és Európa-bajnokok kedvenc pályája. Pontosan ezért büszkeséggel és örömmel tölt el bennünket, hogy városunk és az évről-évre fejlődő sporttelepünk ad otthont az Egyetemi és Főiskolai Kajak-Kenu Világbajnokságnak. A Holt-Tisza varázslatos környezete, városunk érdeklődő, sportszerető közönsége szeretettel várja a hazánkban nagy népszerűségnek örvendő sportág kiválóságait” – nyilatkozta Szalay Ferenc.

A július utolsó hétvégéjén megrendezett ifjúsági és U23-as világbajnokságon taroltak a magyar női kajakosok, tíz versenyszámban kilenc arany- és egy ezüstérmet szereztek. Az U23-as csapat legjobbjai, a K-1 200 méteren győztes Lucz Anna, és a négyesben, valamint ötszáz párosban világbajnoki címet szerző Katrinecz Rita és Malcsiner Eszter is rajthoz áll egyetemi hallgatóként a hétvégi szolnoki versenyen.

„A plovdivi U23-as világbajnokság után csak pár napig pihentünk, az elmúlt hétvégén a szolnoki országos bajnokságon szerepeltünk, mától pedig az egyetemi vb-re készülünk. Ez a verseny zárja számunkra az idei szezont és nem titkoljuk Ritával, hogy

nyerni szeretnénk párosban 200 méteren és 500-on is”

– mondta a Budapesti Gazdasági Egyetemen turizmust és vendéglátást hallgató Malcsiner Eszter.

A magyar csapat 39 versenyzővel vesz részt a szolnoki világbajnokságon. Makrai Csaba utánpótlás kapitány válogatottjában több olyan sportoló is szerepel, akik a válogatókon megszorongatták a felnőtt vb-re készülő keret legjobbjait.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség égisze alatt megrendezett világbajnokság csütörtökön a hivatalos megnyitóünnepséggel kezdődik, melyen beszédet mond Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere, Adam Roczek a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség Felügyelőbizottságának elnöke, dr. prof. Kiss Ádám a Magyar Egyetemi Sportszövetség elnöke, valamint Schmidt Gábor a Magyar Kajak Kenu Szövetség elnöke is.

Eb-döntőben Nagy Bianka, célfotó döntött négyesben

Folytatódott a kiváló magyar szereplés pénteken is a Racicében zajló ifjúsági és U23-as Európa-bajnokságon.

A korosztályos kontinenstorna második napján sem rendezték meg döntőket, de izgalmakban így sem volt hiány.

A C1 200-as olimpiai számban a szegedi felnőtt világbajnokságra készülő Nagy Bianka a sprinttáv délutáni előfutamából egyből a döntőbe jutott az U23-asoknál, akárcsak az ifiknél a Horányi Dóra, Mile Sára kenu páros. Ugyanezen a távon a középdöntőben folytatja az ifjúságiaktól Máró Anna (K1), Molnár Csenge (C1), Vigassy Barnabás (K1) és Kőszegi Milán (C1), az U23-asoknál pedig Nikodém Patrik (K1), Orosz Adrienn (K1) és Némedi Konrád (C1).

Az 500 méteres középdöntőkből a fináléba került Molnár Csenge (ifi C1) és a Kőszegi, Nagy, Békési, Palla (ifi C4) négyes, valamint az U23-as korosztályban Katrinecz Rita (K1), Molnár Rebeka (C1) és a Slihoczki Ádám, Kocsis Ádám (C2) egység.

Rendeztek még 1000 méteren is középdöntőket pénteken, az ifiknél Szegvári Benedek (K1), U23-ban pedig Posta Réka (K1) és Fejes Dániel (C1) is bizonyíthat a döntőben.

Csupán három magyar hajó volt, amely nem jutott az A döntőbe, az egyik Békési Boldizsár (ifi C1 1000 méter), a másik a Szendy, Radics, Erős, Törköly (U23 K4 500) kvartett volt, a harmadik pedig a Kiss, Balogh, Takács Nyerges férfi kajak négyes, amely 500 méteren az ifik között csupán 0,01 másodperccel maradt le a döntőről.

„Megnéztük a célfotót, de sajnos egyértelmű volt, hogy az orosz egység előttünk végzett. Ezt leszámítva ismét remekül versenyeztek a magyarok. Holnap már az érmekért harcolunk” – adott rövid helyzetjelentést Boros Gergely, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szakmai igazgatója.

Az U23-as kenus lányoknál 500 párosban, az olimpiai számban nem volt elég induló, így ott egyből a döntőben bizonyíthat a Bónyai Regina, Kulcsár Dorina egység.

Minden éremből jutott a magyaroknak

Három érmet nyertek a magyar kajak-kenusok a racicei korosztályos Európa-bajnokság szombat délelőtti 1000 méteres versenyein.

Csikós Zsóka kezdte az éremszerzést, az ifjúsági lányok kajak egyesének A döntőjében nagyon szép versenyzéssel, magabiztosan győzött, megszerezve ezzel a magyar válogatott első érmét.

A férfiak ugyanezen számában az U23-as korosztályban Béke Kornél is kiválóan kajakozott, ez pedig a harmadik helyre volt elég.

A szombati nap harmadik magyar érmét a Majoros Mátyás, Nyerges Áron ifjúsági duó szerezte, amely K2-ben ezüstérmes lett.

A Koleszár Mátyás, Németh Viktor (K2 U23) páros a negyedik, Posta Réka (K1 U23) az ötödik, Fejes Dániel (C1 U23) és a Lelovics Dávid, Bakó Tamás (C2 U23) kettős egyaránt a hatodik, a Kollár Kristóf, Hodován Dávid (C2 ifi) egység pedig a nyolcadik helyen zárt.

„Összességében teljesen elégedett vagyok, eddig sokkal jobb eredmények születtek, mint tavaly. Nagyon örülünk annak, hogy a közvetlen második vonalunk meg tudta méretni magát a nemzetközi porondon, és helyt is álltak eddig – kezdte az értékelést Makrai Csaba utánpótlás szövetségi kapitány, utalva arra, hogy több számban nem a válogatók győztesei indultak az Eb-n. – Csikós Zsóka fantasztikus győzelme mellett Béke Kornél harmadik helye nálam igazi szenzációnak számít, de nagyon nagy dolog a Majoros, Nyerges páros ezüstérme is. Eddig úgy tűnik, hogy

nagyon jó döntés volt ezeket a gyerekeket hozni az Eb-re,

az ő szereplésükkel fel tudjuk mérni a nemzetközi mezőnyt, és tudunk kalkulálni, hogy az első vonalba tartozó versenyzőink mire számíthatnak majd a világbajnokságon. Remélem, hogy a 200 és az 500 méteres távokon is hasonló eredményeket fogunk hozni.”

A délutáni 200-as középdöntőből az ifista Máró Anna futamgyőztesként jutott a fináléba K1-ben. Szintén A döntős Orosz Adrienn (U23 K1) és a Horányi Dóra, Mile Sára (ifi C2) páros. B döntős Vigassy Barnabás (ifi K1) és Kőszegi Milán (ifi C1). Nem jutott viszont tovább a sprinttávon Molnár Csenge (ifi C1), Nikodém Patrik (U23 K1) és Némedi Konrád (U23 C1).

Vasárnap a két rövidebb táv döntőivel zárul az Eb.